02154103تلفن تماس

در همه جای جهان مسئولان و برنامه ریزان هر کشوری برای ساماندهی بازار برنامه های متفاوتی را پیشرو میگیرند.کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست اما آیا مسولان و برنامه ریزان کشور ما در حد مطلوبی ظاهر شده اند.بازار فولاد نیز مانند سایر بازارها تحت تاثیر ناآرامی ها و تحولات سیاسی قرار گرفته است.آهن یکی از پرکاربرد ترین فلزات در جهان محسوب میشود.قیمت جهانی سنگ آهن بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن تعیین میشود.همچنین قیمت آهن به دلیل تاثیر زیاد آن بر قیمت مسکن از مسائل حائز اهمیت در کشور است.
به طور کلی عوامل زیادی در قیمت محصولات فولادی تاثیر گذار هستند.یکی از مهمترین عوامل افزایش یا کاهش نرخ ارز است. به خصوص در سالهای اخیر نرخ دلار که با نوسانات زیادی روبه رو بوده است،تاثیر زیادی در نوسانات قیمت آهن داشته است، به طوری که کنترل روزانه و ساعتی تغییرات قیمت ارز جزو امور روزانه و بدیهی فعالان بازار آهن شده است  یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار،نرخ جهانی فولاد است که به صورت مستقیم بر بازار آهن در کشور تاثیرگذار نیست چرا که باید در نرخ ارز ضرب شود.

 
موجودی بنادر کشورهای صادر کننده سنگ آهن تاثیر زیادی بر قیمت آهن دارد به طوری که رشد آن قیمت سنگ آهن را کاهش میدهد.موجودی انبارهای فولادسازان نیز تاثیر غیر مستقیم بر بازار سنگ آهن خواهد داشت.
همچنین پارامترهای متعدد دیگری مانند شاخص تولید ناخالص داخلی،قیمت های نفت خام، آلومینیوم،  طلا،نرخ بهره،نرخ تورم،ارزش سهام و میزان تولید آهن در نوسانات نرخ آهن تاثیر گذار هستند.

بررسی صنعت فولاد در ایران

تولید فولاد در کشور نسبت به تقاضای آن پایین است و تنها در حدود نیمی از تقاضا را پوشش می‌دهد. به این ترتیب بهای تمام شده تولیدات فولادی به شدت تحت تاثیر عوامل بین‌المللی و کشورهای تولیدکننده و صادرکننده تولیدات فلزی و عوامل داخلی قرار می‌گیرد.ایران به عنوان دومین تولید کننده فولاد در منطقه از پتانسیل های بالایی برخوردار است.امید داریم که با این پتانسیل در زمینه تولید آهن نه تنها در منطقه بلکه در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم.

 
به کانال رسمی آهن پرایس بپیوندید