قیمت آهن و فولاد و عوامل موثر

از نزدیک به 4000 هزار سال پیش میتوان نشانه های از مصرف اهن در میان مصریان و سومریان پیدا کرد و حال در زمان ما مصرف این فلز بیش از هر زمان دیگری رو به افزایش است. سنگ ‎آهن ماده اولیه تولید اهن و فولاد است به عنوان چهارمین عنصر فراوان پوسته زمین شناخته می شود. 98 درصد سنگ آهن استخراج شده در سطح جهان برای تولید اهن الات و فولاد ها به کار می رود. فولاد نیز یکی از مهمترین فلزاتی است که کشورها به خصوص کشورهای درحال توسعه برای توسعه زیرساخت ها ، راه سازی ، حمل و نقل و ماشین آلات و غیره از آن استفاده می کنند. در نتیجه ارتباط نزدیکی بین میزان مصرف فولاد و توسعه کشورها وجود دارد. به همین دلیل میزان تقاضای فولاد این بخش ها بر تقاضا و قیمت سنگ آهن می تواند تاثیرگذار باشد. حال عوامل مهم تاثیر گذار برقیمت تیرآهن و نوسانات آن را در بازار بررسی می کنیم.

قیمت تیرآهن و قیمت نفت

عوامل و مسایل مختلفی بر قیمت نهایی اهن و فولاد تاثیر گذار هستند.از آنجا که نزدیک به 15 درصد قیمت محصولات فولادی مربوط مصرف انرژی واحد های تولیدی است می توان نتیجه گرفت که یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیراهن ، قیمت نفت می باشد. قیمت نفت شمشیر دولبه ای ست که کاهش آن موجب رشد اقتصادی کشور های مصرف کننده و افزایش آن موجب رشد اقتصادی کشور های تولید کننده می شود.
قیمت موارد خام و اولیه تولید آهن نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت اهن الات می باشد مقدار تولید و مصرف سنگ اهن تعیین کننده محسوب می شود. با اینکه پیشگام تولید این مواد خام در دنیا کشور چین می باشد اما خود این کشور نیز بزرگترین وارد کننده سنگ اهن نیز محسوب می شود. بنابراین حجم تولید سنگ اهن در چین و مقدار مصرف داخلی آن و حتی موجودی های اعلام شده انبار های بنادر چین می تواند بر قیمت جهانی تاثیر گذار باشد.

هزینه حمل و نقل

حجم مواد اولیه تولید آهن و فولاد حدود 3 تا 4 برابر میزان محصول نهای است و با توجه حجم گسترده صادرات جهانی و جابجایی میلیون ها تن مواد اولیه و نهایی، هزینه حمل و نقل نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت آهن آلات و فولاد ها می باشد.هزینه حمل و نقل نیز با قیمت نفت و انرژی ارتباط مستقیم دارد.
تولید فولاد درچین، کره جنوبی و ترکیه درحالی است که دوکشور کره جنوبی و ترکیه فاقد مواد معدنی مربوطه و انرژی مورد نیاز هستند که هر دو پیش نیاز عمده تولید فولاد است . کشور چین نیز دارای منابع سنگ آهن با عیار بسیار پایینی است و این دلیل وابستگی همیشگی این کشور به واردات سنگ آهن می باشد. برای این کشورها که دارای مزیت نسبی کمی در تولید فولاد می باشند، هزینه حمل و نقل نقش اساسی در قیمت تمام شده محصولات آنان خواهد داشت.

تورم جهانی و تاثیر آن بر بازار

تورم یا همان توالی رشد کلی قیمت ها از مهمترین معضلات اقتصادی بسیاری از کشور های در حال توسعه است و با توجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد از فولاد جهان در کشورهای در حال توسعه تولید می شود که چین به تنهایی ۳۰ درصد از این مقدار را بر عهده دارد . از طرفی کشورهای توسعه یافته ، کارخانه های فولاد خود را به کشورهای در حال توسعه منتقل کرده که در این بین دلایلی مانند کاهش هزینه های تولید ، نیروی کار ارزان و... در آن نقش اساسی ایفا می کند . در واقع با انتقال کارخانه های فولاد از کشورهای توسعه یافته به سمت کشورهای در حال توسعه قیمت تیرآهن و فولاد به طور مستقیم تحت تاثیر تورم در این کشورها قرار گرفته است. علاوه بر این سیاست های داخلی کشور ها نیز بر قیمت اهن در داخل کشور ها تاثیر می گذارد.برای مثال اگر سیاست های اقتصادی کشوری منجر به پایین امدن ارزش ارز ملی آن در مقابل ارز های بین المللی شود همین امر موجب می شود خریداران اهن مبلغ بیشتری را برای تهیه تقاضای خود پرداخت کنند.

مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳