ورق سیاه یا نورد گرم

آهن آلات بطور کلی به دو بخش صنعتی و ساختمانی تقسیم بندی می شوند و سپس در دسته بندی های جزئی قرار می گیرند که یکی از آنها ورق می باشد که با توجه به تکنولوژی استفاده شده در پروسه تولید، نورد سرد و نورد گرم نامیده می شود. در نورد گرم محصول نهایی ورق سیاه نام دارد. ضخامت های ورق سیاه از ۱.۵ میلیمتر شروع میشود وتا ضخامت ۲۰۰ میلیمتر نیز وجود دارد. ورق سیاه از ضخامت ۱.۵ میل تا ۱۵ میل به صورت رول یا کلاف نیز آماده میشود از ۱۵ میل به بالا فقط به صورت شیت است.
ورق سیاه در دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی در استاندارد های مختلفی تولید می شود که نوع معمولی آن st37 و نوع صنعتی بیشتر شناخته شده آن با نام ورق سیاه st52 می باشد.
ورق سیاه از ورق روغنی ( ورق سرد ) رنگ پذیری بهتری دارد و از ورق سیاه و یا ورق گرم در صنایع سنگین و سازه های فلزی بزرگ استفاده میشود همچنین از ورق سیاه برای تولید ورق روغنی ( ورق سرد ) و ورق گالوانیزه و اسید شویی نیز استفاده میشود.با توجه به استاندارد ، ورق های سیاه ST 33 و یا ورق سیاه 37 ST در صنایع ساختمان و صنعت کاربرد دارد و ورق 44 ST ویا ST52که خیلی سخت است و در تانکرسازی و سیلندر گاز و بعضی لوله های نفتی نیز از این نوع ورق سیاه تولید میشود .

در ایران کارخانه های فولاد مبارکه، اکسین اهواز، کاویان و گیلان از تولید کنندگان ورق سیاه می باشند و قیمت ورق سیاه در ایران از قیمت فروش اعلامی این کارخانه ها متاثر است. علاوه بر کارخانه های ذکر شده ورق سیاه بصورت وارداتی هم در بازار ایران موجود است که از جمله آنها به ورق سیاه روس، چین، کره و اکراین می توان اشاره کرد.
قیمت ورق سیاه یا همان ورق st37 بسته به تولید کننده آن تا حدودی متفاوت است. فروش ورق سیاه در بازار در سایز 8 تا 15 میل بیشتر از سایر سایز ها می باشد چرا که موارد استفاده ورق سیاه در این سایز ها بیشتر است. در آهن پرایس قیمت ورق سیاه در وب سایت مجموعه بصورت روزانه و لحظه ای در اختیار مخاطبان قرار میگیرد و فروش ورق سیاه st37 و st52 با تضمین قیمت و کیفیت انجام میشود.
برای اطلاع از قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه و قیمت ورق سیاه اکسین و سایر تولید کنندگان می توانید به سایت آهن پرایس مراجعه نمایید.


مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳