آرامش شکننده بازار

آرامش شکننده بازار
آرامش شکننده بازار

آرامش شکننده بازار

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، بازارهای کالایی نظیر صنعت فولاد در آرامشی شکننده بسر می برند. اگرچه طی روزهای اخیر شاهد نوسانات قیمتی محدودی بودیم اما با این وجود از تب و تاب بازار تا حدودی کاسته شده است. بیشتر شدن حجم معاملات در بورس کالا جزء مواردی است که می تواند به آرامش بیشتر بازار کمک کند و قیمت ها را به سوی منطقی شدن سوق دهد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در گفت و گویی به برخی از رویدادهای مهم در بازار اشاره کرد و گفت: آخرین دستوالعمل ها بعد از برداشته شدن سقف قیمت گذاری فولاد، اعمال متوسط قیمت 4 هفته گذشته برای قیمت های پایه بود در حالی که وجود بورس های کالایی به قیمت های پیشنهادی از سوی تولیدکننده وابسته است و در نوسان قیمتی بازار، فضا برای کاهش قیمت منطقی وجود ندارد. البته در حوزه فولاد نقطه ضعف هایی از جمله محدودیت های تقاضا وجود دارد که در معاملات اخیر به چشم می خورد.

از طرفی آزادی عمل خریداران در بورس کالا محدود شده چراکه در گذشته خریدار می توانست سهمیه خرید طولانی مدت خود را طی یک ماه خریداری کند اما در شرایط فعلی با توجه به وضعیت بازار آهن این موضوع با محدودیت هایی روبه رو شده است. سلطانی نژاد در ادامه افزود: در کنار این شرایط شیوه جدید معاملات به معنی حذف برخی از فعالان بازار است! این بخش از فعالان بازار که اغلب به عنوان تأمین کننده نقدینگی فعالیت می کنند و بخش مهمی از بازار فولاد به شمار می روند که در وضعیت فعلی که سقف مجاز قیمت ها باز است و آزادی قیمت داریم، آزادی خرید هم نیاز مهمی برای بازار به شمار می رود.

مدیرعامل بورس کالا در مورد فرمول فعلی قیمت گذاری فولاد بیان کرد: اگر متوسط قیمت های معاملاتی رشدی کمتر از 50 درصد داشته باشد، قیمت های پیشین ملاک نرخ گذاری خواهند بود، از این رو رشد یا کاهش قیمت بستگی به  قیمت های معاملاتی دارد.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

پرینت صفحه لیست قیمت ها در تلگرام کانال آهن خبر

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳