آینده مبهم بازار آهن

آینده مبهم بازار آهن
آینده مبهم بازار آهن

آینده مبهم بازار آهن

به تحلیل آهن پرایس در اخبار بازار آهن، نوردکاران در چند سال گذشته با دو مشکل اساسی روبه‌رو بوده اند که در مورد اول نبود تقاضا و دیگری به اشباع رسیدن این واحدها در پایین ‌دست فولاد می توان اشاره داشت. البته مشکلات اساسی در بازار آهن با رکود ساخت ‌و ساز در کشور آغاز شد. برخی واحدها در شرایط سخت اقتصادی دستمزد و بیمه پرداخت می‌کنند اما با حاشیه سود پایین و حتی با سود نکردن و گاهی با ضرر همچنان به کار خود ادامه می‌دهند چراکه نمی‌توانند کارخانه را تعطیل کنند. این درحالی است که این واحدهای تولیدی از دولت یارانه انرژی نیز دریافت می‌کنند.

موضوع دیگر این است که در سال‌های گذشته تولید کنندگان چندان به ارتقای کیفیت محصولات خود توجه نکرده‌اند و اصولی متناسب را برنگزیدند. این درحالی است که اگر این واحدها روی کیفیت محصولات خود بیش از پیش تمرکز می‌کردند، با توجه به رکود بازار داخلی می‌توانستند به سمت صادرات بیشتر گام بردارند. بنابراین  برخی واحدهای صادرات قابل‌قبولی ندارند زیرا از یک‌سو به‌طور معمول محصولات‌ آنها کیفیت مطلوبی نداشته  و از سویی در بازاریابی خارجی هم  عملکرد ضعیفی از خود نشان داده اند. موضوع قابل‌توجه اینکه فناوری و تجهیزات بیشتر این واحدها فرسوده و قدیمی بوده و این موضوع سبب افزایش هزینه‌های تولید نیز گشته است. درحال ‌حاضر نیز اگر فولادساز بزرگی مانند ذوب‌آهن اصفهان تولید خود را فقط به داخل اختصاص دهد، سایر نوردکاران به‌طور کلی باید تعطیل کنند.

البته مشکلات دیگری چون پراکندگی ِواحد ها در سطح کشور سبب افزایش هزینه‌های حمل ‌و نقل و هم چنین عرضه مازاد در برخی واحد ها هم چون  شرکت فولاد هرمزگان نسبت به تقاضا تاثیر عمیقی بر روند بازارآهن گذاشته
است. در واقع پدیده فوق نشانگر آن است که مشتریان بازار در حال از دست رفتن می باشند و با این بی‌تدبیری ‌ها اندک توانایی صادراتی‌ را هم از دست خواهیم داد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (3)

 • kianosh
  kianosh1398/07/02 - 08:09 پاسخ

  الانش هم مبهمه فرقی نداره

 • بی خانمان
  بی خانمان1398/07/01 - 10:42 پاسخ

  با سلام بله این بی تدبیری ازخود تولیدکنندگان میلگرد شروع شد چون زمانی که قیمت دلاردرحال افزایش بود این تولیدکنندگان میلگردبودند که ازهیچ تلاشی برای افزایش قیمت وسودهای نجومی ازجیب مردم دریغ نکردندوازاین راه به سودهای نامشروع زیادی دست پیداکردند که الا ن میتونند ازهمان سودها کارخانهای خود را اداره کنند پس این نالیدنها چیست این مردم هستند که این وسط قربانی بی تدبیری و طمع دلالان وتولید کنندگان میلگرد شدندوازروی ناچاری ازخریدن میلگردمنصرف شدند که باعث بوجود اومدن این وضع اشفته شد که دودش اول به چشم تولید کنندگان میلگرد رسید حال هرچه قدر میخوان ایستادگی کنند درمقابل کاهش قیمتها دیگه فاید ه ای هم نداره قدرت خریدی دیگه نیست اگه زودتر قیمتها را کاهش داده بودند شاید میتونستند خودشون رانجات بدند صادراتی هم دیگه وجود نداره با این وضع فاتحشون خوندست

  • کیان
   کیان1398/07/01 - 13:36

   یه تعداد از کارخانه های کم سرمایه ورشکست میشونددانه درشت ها باقی میمانند دوباره قیمتهایشان رانجومی میکنند

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: