اثرات افزایش نرخ ارز همچنان در بازار آهن

اثرات افزایش نرخ ارز همچنان در بازار آهن
اثرات افزایش نرخ ارز همچنان در بازار آهن

اثرات افزایش نرخ ارز همچنان در بازار آهن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار آهن، نوسانات بازار آهن کشور طی ماه های اخیر بر اثر تحرکات ارزی و کاهش ارزش پول ملی کشور بوجود آمده که موجب شده تا این بازار وارد دوره جدیدی شود و شکل و ساختار این صنعت را با تغییراتی همراه سازد. قسمتی از تغییرات بوجود آمده در بازار فولاد و آهن موجب شد تا الگوی مصرف فولاد نیز تغییر کند.

افزایش قیمت اهن آلات در یک بازه زمانی و همچنین کاهش روز افزون ارزش پول ملی کشور موجب شد تا اکثر بنگاه داران و خرده فروشان در سراسر کشور رو به خرید محصولات فولادی به منظور سرمایه گذاری در این حوزه آوردند. در حال حاضر این خرید ها موجب شده تا پس از کاهش تب و تاب بازار تبدیل به یک معضل کاهش تقاضا شود، آن هم در شرایطی که عدم وجود تقاضای واقعی در بازار به روشنی مملوس است. از طرفی دیگر پس از گذشت هفته ها میزان نوسانات در بازار کاهش یافته است اما شاهد تاثیر بومرنگی آن در بازار هستیم که در حقیقت این بومرنگ که خاستگاه زمانی خود را از قبل آغاز کرده است، در حال تاثیرگذاری در این برهه می باشد.

اما بازار فولاد تنها به همین موضوع ختم نمی شود و چنانچه بخواهیم مسیر های تغذیه این بازار را نام ببریم، می توانیم آن ها را به چهار گروه تقسیم کنیم که شامل؛ ۱-شرکت‌های بزرگ فولادی، ۲-تولیدکننده‌های کوچک‌تر، ۳-بنکداران و خرده‌فروشان در بازار سنتی و ۴-مردم و تجار (خریدهای سرمایه‌گذاری) می باشد.

در حال حاضر با توجه به به تغییرات بوجود آمده در بازار، نحوه مراودات این 4 بخش بالا با یکدیگر تفاوت پیدا کرده است. دیگر عرضه های پیشنهادی در بورس کالا استقبال نمی شود که دلیل این امر دو مورد می باشد؛ اول اینکه خریدران شمش فولاد دیگر محدود به کارخانه ها شده اند و دیگر تجار از صحنه بورس کنار گذاشته شده اند. و مورد دوم اینکه از هفته های گذشته شایعاتی مبنی بر کاهش قیمت شمش در بورس تا سقف 28 هزار ریال از سوی وزارت صمت به دلیل عدم وجود تقاضای کافی در بورس برای شمش شده است که همین امر موجب شد تا رکود در بازار فولاد افزایش یابد، زیرا موجودی انبارهای تجار در قیمت خرید بالاتری است و عملا ورشکستگی بنکدارها و کارخانه‌های کوچک یا خصوصی را که موجودی فروخته نشده دارند، به دنبال خواهد داشت.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

پرینت صفحه لیست قیمت ها در تلگرام کانال آهن خبر

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳