اثر معاملات بورس کالا در نرخ آهن

اثر معاملات بورس کالا در نرخ آهن

آنطور که از آمار موجود برمی‌آید جو کلی اغلب بازارها فعلا روبه اصلاح است و سیگنال کلی اخبار سیاسی نیز مثبت است، همچنین با توجه به تلاش مسئولین برای کنترل تورم و تقویت ریال در برابر دلار و نیز حذف دلار از معاملات، فعلا روند کلی بازار مثبت گزارش می‌شود...

آهن پرایس: آخرین روز کاری هفته گذشته بازار آهن و فولاد روند نسبتا ثابتی داشت و اغلب مبادی فروش قیمت روز آهن آلات را ثابت اعلام کردند و کاهش قیمت جزئی هم در برخی از بنگاه‌ها مشاهده شد.

بازار ارز نیز تقریبا به همین ترتیب بود طوری که قیمت دلار چندان تغییری نداشت و تنها نوسانات جزئی در کانال 50 هزار تومانی تجربه کرد، به این صورت که هر دلار در پایان روز در بازار آزاد 50 هزار و 550 تومان مبادله شد.

بررسی روند نوسانات بازار آهن

در روز نیمه تعطیل پنجشنبه بازار آهن روال نسبتا ثابتی داشت به طوری که اکثر کارخانه‌ها قیمت میلگرد آجدار را ثابت اعلام کردند اگرچه کاهش 100 الی 500 تومانی در شماری از کارخانه‌ها هم مشهود بود. با این حال همانطور که احتمال می‌رفت کف قیمت میلگرد آجدار با کاهش تدریجی وارد کانال 23 هزار تومانی شده و حدود 23 هزار و 500 تومان برآورد شد.

انواع ورق‌ها هم نوسانات جزئی داشتند اما عمدتا ثابت اعلام شدند، به طوری که قیمت روز ورق سیاه فولاد مبارکه و چند کارخانه دیگر حدود 1000 تومان کاهش داشتند و ورق سیاه اکسین و کاویان بدون تغییر قیمت بودند. قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی هم جز ثبات در چند کارخانه، در سایر مبادی فروش کاهش 200 الی 1000 تومانی داشتند.

قیمت روز پروفیل قوطی نیز در عمده مبادی فروش تغییری نداشت، همچنین قیمت لوله مانیسمان، مبلی، گازی و سایر لوله‌ها نیز روند ثابتی داشتند. قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی، قیمت نبشی و سپری هم در پایان هفته با ثبات در اغلب مبادی فروش همراه بود. گفتنی است قیمت روز تیرآهن شاخه‌ای نیز در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد.

آنچه از روند نوسانات بازار آهن و فولاد برمی‌آید و همچنین برمبنای اثرات اخبار مثبت سیاسی در بازار دلار و آهن، به نظر می‌رسد در هفته جاری بازار آرامی داشته باشیم. از طرفی دیگر با توجه به معاملات بورس کالا در هفته گذشته انتظار می‌رود دامنه منفی روی نرخ شمش فولادی و سایر آهن آلات اعمال شود از همین رو احتمالا در هفته جاری اکثر مقاطع فولادی کف قیمتی جدید را ثبت کنند.

اگرچه عوامل دیگری مانند اخبار مربوط به افزایش احتمالی بنزین و گازوئیل وجود دارد که ممکن است روند فعلی بازار را به هم بریزد اما درحال حاضر عواملی که ذکر شد قدرت اثرگذاری بیشتری در تعیین سیر کلی بازار دارند.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز حدود 2 میلیون و 430 هزار و 525 تن محصول فولادی عرضه می‌شود که از این میزان 82 هزار و 20 تن به شمش بلوم اختصاص دارد. قیمت این محصول حدود 21 هزار و 656 تومان در نظر گرفته شده است؛ همچنین حدود 8 هزار و 250 تن میلگرد ساده صنعتی عرضه می‌شود. گفتنی است قیمت میلگرد ساده صنعتی نیز 29 هزار و 559 تومان تعیین شده است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تداوم کاهش قیمت آهن در کوتاه مدت

عرضه آهن اسفنجی نیز حدود 155 هزار تن اعلام شده است که طبق آمار بیشترین حجم عرضه را از تیرماه 1401 تا کنون دارد، البته در زمستان سال گذشته با قطعی گاز شاهد افت تولید آهن اسفنجی بودیم که به افزایش قیمت مواد اولیه منجر شد اما با اتصال گاز واحدهای تولیدی نرخ این محصول درحال بازگشت به حالت عادی است و در مقایسه با اوج نرخ آهن اسفنجی در بهمن ماه، شاهد کاهش 26 درصدی هستیم که اثرات آن در دو هفته آتی در نرخ سایر مقاطع فولادی نمایان خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • حسین حسنی قوام آباد
    حسین حسنی قوام آباد 1402/01/20 - 05:26 پاسخ

    بورس تورم را سر سام آور کرده مثلا قیمت کامیون فاو قبل ورود به بورس قیمت آزاد ۳۸۰۰۰۰۰۰۰۰ت.بود وقتی به بورس رفت رسید به ۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ت اینم تعسیر بورس خسته نباشید

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.