احتمال افزایش قیمت ها در بازارآهن

احتمال افزایش قیمت ها در بازارآهن
احتمال افزایش قیمت ها در بازارآهن

احتمال افزایش قیمت ها در بازارآهن

آهن پرایس: بازار آهن در هفته گذشته با وجود رکود ، اوایل هفته با رشد ملایم قیمت ها همراه بود که اواسط هفته این رشد به حداقل رسید و با کاهش نرخ دلار از روز دوشنبه بازار آهن مجدد به ثبات قیمتی بازگشت و همچنین به صورت محدود شاهد کاهش قیمت ها بودیم.

اما می پردازیم به محدوده قیمتی انواع محصولات فولادی که میلگرد 14 آجدار با افزایش 134 تومانی به 12 هزار و 735 تومان رسید و همچنین قیمت تیرآهن 14 نیز با افزایش 166 تومان به 13 هزار و 433 تومان، همچنین میانگین قیمت نبشی با 111 تومان افزایش به 13 هزار و 231 تومان رسید. پروفیل ضخامت 2 نیز با افزایش 359 تومانی به 21 هزار و 775 تومان ، شمش القایی نیز با افزایش 125 تومانی به 11 هزار و 370 تومان رسید.

و همچنین بورس کالا در هفته گذشته با استقبال خوبی رو به رو شد که شمش با احتساب مالیات 11 هزار و 493 تومان قیمت گذاری شد و بر اساس خرید بیش از پنجاه درصد از حجم عرضه های شمش و مقاطع، در هفته آینده این محصولات با ضریب 80 درصد CIS معامله خواهد شد.

در هفته گذشته با چند روایت همراه بودیم که مبنای آنها تحولات خارجی و تاثیر مستقیم آن بر بازار ارز بود. همچنان تکلیف بازگشت آمریکا به برجام مشخص نیست و بایدن با حضور در وزارت خارجه در رابطه با ایران سخنی نگفت. از سوی دیگر منابع خارجی از پیشنهاد جدید طرف اروپایی خبر می دهند که در ازای امتیازات اقتصادی ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد. 

در ادامه میتوانید این خبر را نیز مطالعه کنید : شوک تقاضای مقاطع در بورس کالا

در مجموع هنوز واکنشی از سوی آمریکا برای بازگشت به برجام نیست و همین موضوع می تواند سبب واکنش بازار سرمایه و بازار پول شود و اگر دلار به تاثیر از این تحولات مجدداً روند صعودی به خود گیرد در بازار بار دیگر شاهد ثبات نسبی وافزایش قیمت ها خواهیم بود. در این بین قیمت های جهانی فولاد و از جمله محصولات CIS روند نزولی را طی میکند و در روز گذشته بیلت CIS با هشت دلار کاهش به ۵۳۸ دلار در هر تن رسید، با این حساب تنها عاملی که سبب افزایش قیمت ها در بورس کالا می شود نرخ ارز است. 

همچنین رئیس کل بانک مرکزی در هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد دلار به زیر۲۰ هزار تومان بر می گردد که این سخن با واقعیت های اقتصاد همخوانی ندارد و  این هفته مشخص می شود که آثار این مصاحبه ها در بازار کوتاه مدت است.

و  در این بین احتمالا خریداران بازار بورس در روز چهارشنبه با در نظر گرفتن اینکه در این هفته قیمت دلار افزایش می یابد خرید انجام دادند که این فرضیه ‌در صورت رشد دلار در هفته جاری می تواند درست باشد اما اگر نرخ ارز تحت خبرهای تازه ای از مناسبات خارجی ایران درجا بزند یا کاهشی شود بازار هم ثبات همراه با شیب ملایم کاهش قیمت ها را خواهد دید. اما چیزی که فعلا می شود مشاهده کرد،دلار مبنای کاهش ندارد و هر جرقه ای می تواند به سرعت آن را صعودی کند.پس احتمال ثبات همراه با شیب ملایم رشد، بیشترازکاهش قیمت‌ها است.


اشتراک گذاری:
امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

نظرات کاربران (1)

  • رسول پناهی
    رسول پناهی1399/11/19 - 09:34 پاسخ

    سلام خسته نباشید آهن پرایسی ها. من از دنبال کنندگان همیشگی شما هستم ولی چند مدتی هست تحلیل و خبرهای بازارهای مختلفتون خیلی ضعیف شده لطفا تحلیل های قوی تر ارائه بدین که ما هم مشتاق به خوندن باشیم. شما گفتین که بایدن در ر وزارت خارجه در رابطه با ایران سخنی نگفت!!!!! اینطور نیست و همانطور که حتی اخبارهای داخلی هم نمایش دادن بایدن در خصوص بازگشت به برجام درصورتی که ایران هم به تعهداتش عمل کنه، سخنرانی کرد. لطفا کمی برای نوشتن تحلیل ها وقت بزارین تا ما خواننده ها که پیرو همیشگی آهن پرایس هستیم دلزده نشیم. ممنون

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: