افت قیمت سنگ آهن در ابتدای سال 96

وضعیت سنگ آهن در سال 96
افت قیمت سنگ آهن در ابتدای سال 96

هرچند در سالی که گذشت سنگ آهن وضعیت مطلبوبی داشت ولی در اوایل سال 96 سنگ آهن دچار افت قیمت شد و حدود 8 دلار کاهش داشت.سنگ‌آهن در سال گذشته شرایط خوبی را تجربه کرد به گونه ای که در سال 95 قیمت ها افزایش یافت و تا مرز ۹۰ دلار در هر تن رشد کرد. این وضعیت در حالی بود که سال های گذشته شرایط خیلی بد و نا امید کننده داشت که این امر به دلیل این بود که افت جهانی محصولات معدنی، قیمت سنگ آهن به شدت افت ...

اخبار بازار آهن بیانگر آن است که هرچند در سالی که گذشت وضعیت سنگ آهن بسیار مطلبوبی بود ولی در اوایل سال 96 سنگ آهن دچار افت قیمت شد و حدود 8 دلار کاهش داشت.سنگ‌آهن در سال گذشته شرایط خوبی را تجربه کرد به گونه ای که در سال 95 قیمت ها افزایش یافت و تا مرز ۹۰ دلار در هر تن رشد کرد. این وضعیت در حالی بود که سال های گذشته شرایط خیلی بد و نا امید کننده داشت که این امر به دلیل این بود که افت جهانی محصولات معدنی، قیمت سنگ آهن نیز به شدت افت کرد و بسیاری از واحد های کوچک و متوسط تعطیل شدند. نمودارهای قیمت آهن نشان می‌دهد که محصولی چون کنسانتره سنگ آهن با عیار ۶۷ درصد در فوب بندرعباس از آغاز سال ۱۳۹۵ تا روز اول سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰ دلار رشد قیمت داشته و از ۵۰ دلار به مرز ۹۰ دلار در هر تن رسیده است.

 

 
افت قیمت سنگ آهن در روزهای ابتدایی سال
البته همین محصول در ابتدای سال افت قیمت داشته است که با توجه به نمودار قیمت یکساله قیمت می توان گفت که این افت ناشی از نوسانات طبیعی قیمت بوده و نمی تواند متاثر از بازاری چون چین باشد؛ چرا که در مجموع کارشناسان بازار سنگ آهن را امید بخش ارزیابی می‌کنند.
 
افت قیمت سنگ آهن در روزهای ابتدایی سال
 
اما شاید از اهم موارد که در سال گذشته بر سنگ آهن رفت بتوان به عزم جدی دولت برای تکمیل زنجیره تولید فولاد اشاره کرد؛ به طوری که در بخش گندله ظرفیت ۲۳ میلیون تنی ایجاد شد و در حوزه کنستانتره نیز ظرفیت تولید به ۴۳ میلیون تن رسید. گر چه این میزان باید برای رسیدن به اهداف ۱۴۰۴ به طور میانگین تا ۲.۲ برابر افزایش یابد اما همین ظرفیت باعث شده تا به میزان قابل توجهی فرآیند فرآوری در واحدهای داخلی انجام شود و جلوی خام‌فروشی گرفته شود.
 
برنامه ششم توسعه و جایگاه معدن در آن از جمله دیگر موارد چالش بر انگیز نه فقط برای سنگ آهن که برای بیشتر معدنکاران بود. اشاره مستقیم فعالان معدن بیشتر معطوف به ماده ۵۴ قانون برنامه ششم بود که موضوعات شورای معدن استانی، تخصیص یک‌ درصد فروش معادن جهت جبران خسارت‌های محیطی و حساب های مالی جداگانه هر معدن در آنها مورد پرداخت قرار گرفته بود و در اعتراض به آن انجمن‌های معدنی نامه‌هایی را به شورای نگهبان، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند.
 
اما در مجموع، رشد صنایع زنجیره فولاد و تغزیه مناسب آن از سوی معدن به هم راه افزایش قیمت ها سال خوبی را برای سنگ آهن و هم خانواده هایش رقم زد تا جایی که گروه تجاری یوروفر اعلام کرد واردات فولاد ایرانی که در فاصله سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ حدود هشت برابر افزایش یافته، جدیدترین تهدید برای فولادسازان اروپایی است و این را می توان به عنوان یک خبر خوب ارزیابی کرد.
برای دریافت قیمت میلگرد ، قیمت تیر آهن ، قیمت نبشی و نادانی ، قیمت پروفیل ، قیمت ورق ، در کانال تلگرام ما عضو شوید. برای عضویت در کانال ⬅️ اینجا ️ را کلیک کنید.
 
 
افت قیمت سنگ آهن در روزهای ابتدایی سال

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: