اولویت صادرات در بازار فولاد

اولویت صادرات در بازار فولاد
اولویت صادرات در بازار فولاد

آهن پرایس: در زمینه صادرات  زنجیره فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی از اهمیت متفاوتی برخوردار است به طوری که ما هر چقدر از معدن سنگ آهن به سمت محصول نهایی و فولاد آلیاژی  و فولاد های خاص حرکت کنیم ارزش صادراتی محصول ما...

آهن پرایس: در زمینه صادرات  زنجیره فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی از اهمیت متفاوتی برخوردار است به طوری که ما هر چقدر از معدن سنگ آهن به سمت محصول نهایی و فولاد آلیاژی  و فولاد های خاص حرکت کنیم ارزش صادراتی محصول ما افزایش می‌یابد. 

بازارهای صادراتی فولادی که مبادرت به  فروش محصولات نیمه ‌ساخته مانند شمش بلوم و بیلت می کنند از ارزش صادراتی کمی برخوردار می شوند. هنگامی که از صادرات صحبت به میان می‌آید محصول نهایی ما باید فولادهای آلیاژی و فولادهای خاص باشد چرا که ارزش افزوده بالاتری نسبت به محصولاتی مانند شمش بلوم و بیلت دارند. از دیگر مزیت‌های فولادهای خاص و آلیاژی می‌توان به خاص بودن،‌ کم‌وزن بودن و ارزش افزده بالای آن‌ها اشاره کرد. که همین ویژگی سبب می‌شود تا با جابه‌جایی آن راحت‌تر بوده و هزینه حمل‌ونقل آن نیز کمتر باشد. 

درحال‌حاضر نیز شرکت‌های بزرگ دنیا اقدام به تولید فولادهای خاص می‌کنند. اینکه ما محصول‌های نیمه ساخته مانند شمش فولاد را صادر کنیم بدون ارزش نیست اما بهتر آن است که محصولات نهایی در اولویت صادراتی کشور ما قرار گیرد. پس با توجه به مطالب فوق الذکر در تعریف پروژه با اهداف صادراتی، باید دقت لازم صورت گرفته و محصولات نهایی با ارزش افزوده بالا، محور برنامه‌های صادراتی در محصولات ما قرار گیرد.

یکی دیگر از مسائلی که باید در بخش فولاد مدنظر قرارداد افزایش بهره‌وری در کارخانه‌های فولادی است هر چند که کشور ما با داشتن منابع عظیم انرژی نظیر آب و برق مشکلی در این خصوص ندارد اما می‌توانیم با افزایش بهره‌وری و اصلاح الگوی مصرف در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم چرا که این اقدام سبب می‌شود صرفه اقتصادی صادرات ما نیز افزایش یابد. 

تبادلات اقتصادی و مالی هیچ کشوری را نمی‌توان بدون تعاملات با دیگر کشورها و قدرت‌ بزرگی چون امریکا در نظر گرفت و این یک امری بدیهی است. به عنوان مثال کشوری مانند چین را هم امریکا ساخته است چرا که محصولات این کشور با نیروی کار ارزان تولید شده و کشور امریکا آن را مصرف کرده است به همین منظور ما باید در سیاست‌های کلان خودمان تعاملات را با جامعه جهانی حفظ کنیم تا بتوانیم سهم بزرگی از بازارهای جهانی را در اختیار داشته باشیم.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.