بازار آهن تهران را باید نجات داد!

بازار آهن تهران را باید نجات داد!
بازار آهن تهران را باید نجات داد!

بازار آهن تهران را باید نجات داد!

در طول یک ماه گذشته شاهد افت قیمت در بازار آهن بوده ایم که این کاهش قیمت ها به دو دلیل بوده است. دلیل اول که بیشترین سهم را در این کاهش قیمت دارد، کم شدن میزان تقاضا است. در حال حاضر شرایط به نحوی است که در بازار تقاضای واقعی وجود ندارد و هیچ پروژه ای اعم از ساختمانی و عمرانی خواستار کالا های موجود در بازار آهن نیست. به همین جهت با وجود محدودیت در نقدینگی و نگرانی بازار، قیمت ها با کاهش رو به رو شده است. عامل دوم کاهش قیمت، انبوه موجودی در بازار می باشد. در شرایطی که دوهفته است که روند افزایشی بازار متوقف شده است، در نتیجه معاملات کم شده و اکثر فعالان در این حوزه سعی می کنند تا کالاهایشان را به فروش برسانند تا به نقدینگی دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر شرایط در بازار به نحوی است که می توان دو مقوله ی مجزا را در بازار آهن مطرح کرد. اول آنکه با تکیه بر عواملی می توان به کاهش عرضه کمک کرد تا با کم شدن حجم موجودی بازار با افزایش قیمت مواجه شود و به تکاپو بیافتد. ازجمله این عوامل می توان به ثابت نگه داشتن بهای آهن اسفنجی و میزان صادرات آن، بالا رفتن قیمت ارز و کاهش مواد  اولیه اشاره کرد. دوم آنکه به دلیل کاهش تقاضا و افت شدید در تعداد معاملات اخیر، افزایش قیمت ها جایز نیست و بهترین راه در این زمان ادامه دادن به روند نزولی قیمت ها می باشد.

البته لازم به ذکر است که یک نظریه دیگر در بازار وجود که با وجود منطقی بودن آن، به این موضوع خیلی کمتر از دیدگاه های دیگر توجه میشود. این نظر "درجه دوم بودن بازار داخلی ایران" را مطرح میکند. بدین منظور که بازار داخل نقش درجه دوم را در قیمت بازی می کند. قیمت های فولاد در ایران تابع عرضه و تقاضای جهانی است، هر چقدر که حجم معاملات به صفر نزدیک شود فضای صادرات بازتر خواهد شد بنابراین قیمت در بازار داخلی تعیین نمی شود. فولاد در خلال سه ماه گذشته حبابی در حد 8 تا 10 درصد داشته که در حال تخلیه شدن است بعد از آن بازار خودش را پیدا می کند و معاملات در فضای منطقی تر مطرح خواهد شد.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: