بازار داخلی میلگرد قربانی صادرات

بازار داخلی میلگرد قربانی صادرات
بازار داخلی میلگرد قربانی صادرات

آهن پرایس: بر اساس عادت های سنتی در هفته های پایانی هر سال تقاضا در بازار مقاطع طویل فولادی به اوج می رسد اما آنچه در بازار آزاد این روزها دیده می شود رکود است که متقاضیان به دلیل اطمینان نداشتن نسبت به آینده بازار و نوسانات موجود در بازار با اینکه به روز های پایانی سال ...

آهن پرایس: بر اساس عادت های سنتی در هفته های پایانی هر سال تقاضا در بازار مقاطع طویل فولادی به اوج می رسد اما آنچه در بازار آزاد این روزها دیده می شود رکود است که متقاضیان به دلیل اطمینان نداشتن نسبت به آینده بازار و نوسانات موجود در بازار با اینکه به روز های پایانی سال نزدیک می شویم خبری از تقاضا مانند سال های پیش در این بازه زمانی نیست و فقط نوسانات ارز است که تحرکی در این بازار ایجاد می کند اما شرایط بازار شمش فولادی متفاوت بوده و نوردکاران برای اینکه خط تولید متوقف نشود و با وجود بهبود صادارات به سبب افزایش قیمت های جهانی حاضر به رقابت در خرید مواد اولیه هستند. 

بهای پایه شمش فولاد عرضه شده در بورس کالا برای معاملات روز گذشته، سه‌ شنبه ۱۲ اسفند ماه برابر ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این رقم نسبت به نرخ پایه هفته قبل رشد اندک ۱۰۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم داشت. با توجه به آنکه در معاملات هفته گذشته نیز رقابت میان متقاضیان برای خرید شمش فولاد باعث شده بود میانگین بهای معامله هر کیلوگرم شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس کالا به ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان برسد؛ استقبال از شمش برای معاملات روز گذشته دور از انتظار نبود.

بهای جهانی شمش فولاد همچنان با تدوام روند افزایشی همراه است که با نوسان مثبت نرخ ارز نیمایی ظرف روزهای گذشته نمی ‌توان به تثبیت قیمت‌های پایه شمش فولاد در بورس کالای کشور در سطوح فعلی چندان مطمئن بود. البته متقاضیان خرید خود در جریان این موج ها هستند و از همین رو که شمش فولاد در بورس کالا با رشد بهای پایه همراه است، بر میزان خریدهای خود افزودند.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : افزایش واردات محصولات فولادی

شمش فولاد در بورس کالای کشور با استقبال چشم گیری مواجه شد به ‌گونه‌ ای که برای حدود ۱۱۵ هزار تن عرضه قطعی شمش فولاد در این بازار تقاضایی برابر ۲۰۰ هزار تن را به ثبت رساندند. در حالی که تقاضا نسبت به عرضه در این بازار برتری داشته اما متقاضیان رقابت قیمتی اندکی برای معامله مواد اولیه خطوط تولید خود در این بازار داشتند که در نهایت به فروش ۸۹ هزار تن شمش فولاد انجامید. با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت هر کیلوگرم شمش فولاد برای خریدار برابر ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود؛ با توجه به هزینه حمل و هزینه تبدیل شمش فولاد به میلگرد و سود معقول نوردکار، میلگرد تولیدی با این شمش قیمتی در حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد داشت. 

البته با توجه به مالیات ارزش افزوده فروش محصول نهایی، کارمزد ارکان بورس، هزینه حمل محصول تا انبار خرده‌ فروش و سود معقول تاجر میلگرد تولیدی با این شمش برای خریدار نهایی قیمتی در حدود ۱۴ هزار تومان خواهد داشت. این در حالی است که در حال حاضر میلگرد فولادی در بازار آزاد تهران با قیمتی در حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان معامله می‌شود. به این ترتیب فروش مقاطع طویل فولادی در بازار داخل فاقد توجیه اقتصادی برای نوردکاران است، اما تولید محصول با انگیزه صادرات همچنان جذابیت دارد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 1 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.