بازگشت آرامش نسبی به بازارها

بازگشت آرامش نسبی به بازارها

با کاهش التهابات بازار ارز، بازار آهن و فولاد از فاز هیجان وارد فاز اصلاح شده است، کارشناسان می‌گویند اصلاح نرخ دلار موقتی است و در دی و بهمن ماه دوباره موجی از افزایش نرخ دلار را خواهیم داشت که اینبار ممکن است دامنه نوسان بالاتر رفته و قیمت دلار به بیش از 40 تومان نیز برسد...

آهن پرایس: براساس گزارش موجود از بازار آهن، نخستین روز هفته با ثبات حداکثری قیمت روز آهن آلات آغاز شد؛ شمار زیادی از مبادی فروش نیز به کاهش قیمت‌ها اقدام کردند و به نوعی شاهد بازگشت آرامش در بازار آهن بودیم.

دلار هم پس از اصلاح قیمت به مرز 35 هزار تومان رسید و گویا دچار چسبندگی شده و درهمان مرز نوسانات اندکی داشت، به طوری که در پایان روز گذشته هر دلار 35 هزار و 20 تومان معامله شد.

یازدهم آبان ماه بود که جهش تاریخی قیمت دلار آغازشد  و در مدت 3 روز از کانال 33 هزار تومان به مرز 37 هزار تومان پا گذاشت و با وجود ارزپاشی و خبردرمانی بانک مرکزی هنوز به قیمت هفته نخست آبان ماه بازنگشته است.

به عقیده کارشناسان اگرچه بانک مرکزی در چند روز گذشته سعی کرد با ارزپاشی و انتشار اخبار مثبت درباره منابع ارزی و مواردی این چنینی نرخ دلار را کنترل کند اما براساس داده‌های اقتصادی بانک مرکزی در بلندمدت در کنترل قیمت دلار ناتوان است و در صورت تداوم و تشدید تحریم‌ها و تنش‌های سیاسی و همچنین تداوم چاپ پول احتمال می‌رود در ماه‌های آینده فنر دلار رها شده و مجددا در مسیر صعودی قرار بگیرد.

تحلیل نوسانات بازار آهن

روز شنبه قیمت میلگرد آجدار در اکثر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد اگرچه نوسانات پراکنده‌ای نیز در برخی مبادی فروش مشهود بود به این صورت که چند کارخانه کاهش 50 الی 200 تومانی داشتند.

ورق‌های سرد و گرم نیز نوسانات متعددی داشتند به این صورت که قیمت ورق سیاه و انوع آن عمدتا ثبات داشتند اما کاهش 100 الی 300 تومانی و همچنین افزایش قیمت نیز مشهود بود. ورق گالوانیزه، ورق رنگی و روغنی با افزایش 50 تومانی همراه بودند و برخی از کارخانه‌ها نیز تغییر قیمت نداشتند.

قیمت روز تیرآهن نیز نوسان چشمگیری نداشت و عمدتا ثابت اعلام می‌شد اما برخی سایزهای تیر ذوبی 10 الی 20 هزار تومان کاهش داشت، برخی سایزها نیز از 10 الی 100 هزار تومان افزایشی بود. نرخ روز نبشی و انواع ناودانی ایرانی و اروپایی هم عمدتا ثابت بودند اما نوسانات 100 الی 200 تومانی هم مشاهده شد.

انواع لوله‌های مانیسمان، گازی و ... عمدتا با کاهش 100 الی 500 تومانی اعلام قیمت شد، قیمت روز قوطی آهن نیز با کاهش 100 الی 500 تومانی در عمده مبادی فروش همراه بود.

محمدصادق چیت‌ساز عضو هیأت مدیره اتحادیه صنفی آهن و فولاد در باره نوسانات اخیر بازار راز و تحریک بازار آهن اظهار کرد: جهش نرخ دلار در هفته گذشته به همراهی محصولات فولادی با دلار منجر شد و قیمت آهن نیز رو به افزایش گذاشت، به طوری که قیمت میلگرد از 15 هزار و 200 تومان به 16 هزار و 300 تومان رسید. نرخ روز تیرآهن نیز از 17 هزار و 400 تومان به 18 هزار و 200 تومان افزایش یافت.

به عنوان مثالرابیتس که تاحدودی اصلاح شده است حدود 16 هزار و 350 تومان معامله می‌شود اما هفته گذشته که روندی افزایشی در پیش گرفته بود 16 هزار و 700 تومان اعلام شد درحالی که پیش از آغاز روند افزایشی حدود 16 هزار تومان اعلام می‌شد.

این فعال صنفی در ادامه افزود: درحالی شاهد نوسانات افزایشی در بازار داخلی هستیم که آمارها از ثبات بازارهای جهانی حکایت دارد، از طرفی دیگر افزایش قیمت‌ها به معنی افزایش میزان معاملات نبود و معاملات اندک و با سود بسیار کمی انجام می‌شد.

چیت‌ساز در زمینه بازارهای جهانی و اثرگذاری زیرفروشی فولاد روسیه و قطعی برق بر بازارهای داخلی بیان کرد: شماری از تولیدکنندگان که بازارهای اروپا را از دست داده بودند به فعالیت در بازارهای چین و خاورمیانه روی آوردند که این امر به کاهش نرخ مقاطع فولادی در بازارهای جهانی و بازگشت قیمت‌ها به نرخ سال 1400 منجر شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: رکود بازار آهن در دو ماه آینده

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی است که روز گذشته حدود یک میلیون و 145 هزار و 959 تن از محصولات عرضه شده به تابلو معاملات راه یافت. از این میزان حدود 67 هزار و 280 تن شمش بلوم بود و 2 هزار و 900 تن از آن با قیمت پایه 15 هزار و 660 تومان معامله شد که رقمی معادل 4/3 درصد است.

همچنین حدود 72 هزار تن نیز به آهن اسفنجی اختصاص داشت که کل آن معامله شد، نرخ پایه آهن اسفنجی 9 هزار و 28 تومان اعلام شد که حدود 16 درصد از قیمت پایه فراتر بود، همچنین با افزایش 2/25 درصدی حجم این دوره از عرضه حدود 162 هزار تن برآورد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)