بررسی دلایل کاهش قیمت بازار آهن

بررسی دلایل کاهش قیمت بازار آهن
بررسی دلایل کاهش قیمت بازار آهن

آهن پرایس: در روز گذشته نرخ ارز از نیمه کانال ۲۷ هزار تومان عبور کرد و روی نرخ ۲۷ هزار و ۵۹۰ تومان  معامله می شد و بازار آهن نیز همچنان روند کاهش قیمتی را سپری کرد.برخی نیز در شرایط کنونی آب را گل آلوده دیده اند و به دنبال برگ برنده ای برای خود هستند...

آهن پرایس: در روز گذشته نرخ ارز از نیمه کانال ۲۷ هزار تومان عبور کرد و روی نرخ ۲۷ هزار و ۵۹۰ تومان  معامله می شد و بازار آهن نیز همچنان روند کاهش قیمتی را سپری کرد.

برخی نیز در شرایط کنونی آب را گل آلوده دیده اند و به دنبال برگ برنده ای برای خود هستند و شایعاتی مبنی بر کاهش میلگرد تا ۱۰ هزار تومان را پراکنده می سازند اما آنچنان که پر واضح و مبرهن است بر اساس شاخص های واقعی چنین رقمی سرابی بیش نیست و فقط خریداری را که دست از معامله برداشته است را گمراه می نماید که همچنان خرید نکند و بلا شک بازاری که با چنین شیب تندی کاهش یافته ناگهان با همین شیب تند و چه بسا جهشی تر افزایش قیمت خواهد یافت.

یک حالت بسیار خوش بینانه نیز امکان پذیر است، آن هم اینکه چنانچه در بازار جهانی یک شوک ناگهانی قیمتی وارد گردد و قیمت ها به شدت کاهشی شود و به همین موازات مذاکرات وین مثمر ثمر واقع شود و دلار تا محدوده ی ۲۰ هزار تومان کاهش یابد. آنگاه میتوان ریزشی ترین حالت قیمت بازار آهن را شاهد بود. اما ذات بازار اما و اگر و خوش بینی بر نمیدارد و از گذشته تا کنون پر التهاب ترین بازار، بازار فولاد بوده است.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : سیگنال کاهشی بازار آهن

می توان اظهار داشت احتمال رخ دادن چنین اتفاقی حداقل در کوتاه مدت امکان پذیر نیست، و به طور واضح بر همگان روشن است علت کاهش قیمتی که اکنون شاهد آن هستیم به دلیل پیشی گرفتن قیمت آهن آلات از نرخ تورم است چرا که به دلیل قطعی های مکرر برق ، میزان تولید آهن الات کاهش یافت و به همین ترتیب قیمت ها نیز سیر صعودی را سپری کرد. 

با بررسی قیمت روز آهن متوجه می شویم قیمت میلگرد در ابتدای زمان خاموشی ها متوجه می شویم که روی نرخ حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داشته است و دقیقا میزان اصلاحات کنونی قیمت میلگرد را دوباره به همین حدود باز گردانده است و شاید از این پس بتوان انتظار ثبات را داشت.

قیمت میلگرد در روز گذشته در اکثر شرکت ها کاهشی در حدود ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ تومانی داشت و بعضا نیز برخی شرکت ها ثبات قیمتی را اعمال کردند.

قیمت نبشی و ناودانی نیز با کاهش ۱۰۰ الی ۸۰۰ تومانی اعلام شد و تعداد کثیری از شرکت ها نیز ثبات قیمتی را اعلام داشتند.

در بازار تیرآهن نیز در بخش کیلو فروشی کاهش قیمت تیرآهن در حدود  ۱۰۰ و ۸۰۰ تومان اعمال شد و در شاخه های پر فروش ثبات قیمتی و بعضا کاهش ۲۰ الی ۳۰ تومانی اعلام شد.بازار پروفیل نیز همسو با سایر مقاطع بود و کاهش قیمت پروفیل در حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومان بود و برخی از شرکت ها نیز ثبات قیمتی را اعلام کردند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (2)

  • سعید
    سعید1400/06/25 - 22:21 پاسخ

    قیمت آهن واقعا بی حساب کتاب یک باره بالا رفت قیمت واقعی آهن زیر ده هزارتومان باید باشه آخه یک شاخه میلگرد دست مصرف کننده ۲۳۰ میرسه این واقعا انصاف است بابا یک شاخه میلگرد حداکثر ۱۰۰ هزارتومان بیشتر نباید باشه خواهشا مجلس و دولت ورود کنند تا مردم ضعیف صاحب خانه بشن دولت سرمایه داران به پایان رسید مرگ بر ظلم وظالم

  • حمید
    حمید1400/06/24 - 12:31 پاسخ

    بر این تحلیل شما ایراداتی می‌توان داشت: - وزیر جدید صمت در چند مصاحبه اخیر خود بر کاهش قیمت آهن در سه ماهه پیش رو صحبت کرده‌اند و لذا شایعه نامیدن کاهش قیمت محصولات فولادی کم لطفی است. - افت قیمت محصولات فولادی طی چند روز گذشته کاملا ارتباط بین دلار و تولیدات فولادی را زیر سوال برده و باید به آن توجه جدی داشت. - با توجه به رکود طولانی مدت موجود در بخش ساختمان نمی‌توان این استدلال را پذیرفت که قطع برق صنایع باعث افزایش قیمت آن است بلکه انتظار تولید کنندگان است و قدرت خریدی برای برآورده سازی این انتظار تولیدکنندگان وجود ندارد. - بد نیست تولیدکنندگان و دولت مبحث صادرات را بصورت منفک از مصرف داخلی مورد تحلیل قرار دهند کما اینکه مجلس و رییس جمهور هم برای رونق تولید چاره‌ای جز آن ندارند.

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.