بهای داخلی 20درصد گرانتر از بهای جهانی

قیمت داخلی 20درصد گرانتر از بهای جهانی
بهای داخلی 20درصد گرانتر از بهای جهانی

به تحلیل آهن پرایس در اخبار بازارآهن، تعدادی از تشکل خصوصی در نامه‌ای به سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کردند که مصوبات اخیر کارگروه تنظیم بازار آهن مبنی بر نحوه قیمت گذاری محصولات فولادی بر مبنای قیمت‌های جهانی و همچنین محدودیت ۲۵ درصدی

به تحلیل آهن پرایس در اخبار بازارآهن، تعدادی از تشکل خصوصی در نامه‌ای به سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کردند که مصوبات اخیر کارگروه تنظیم بازار آهن مبنی بر نحوه قیمت گذاری محصولات فولادی بر مبنای قیمت‌های جهانی و همچنین محدودیت ۲۵ درصدی تولیدات جهت صادرات و عرضه محصولات در بورس کالا با کف معادل ۶۰ درصد تولیدات رعایت نمی‌شود و عملا قیمت‌های داخلی در حدود ۲۰درصد بالاتر از قیمت‌های جهانی و عرضه محصولات جهت صادرات در حدود ۵۰ درصد است. 

در ادامه نامه به مصرف بالای محصولات فولادی، به‌ویژه انواع پروفیل‌ها و میلگردها در همه پروژه‌های صنعت احداث کشور، از جمله صنایع ساختمان، راه، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت آب شامل پروژه های سدسازی شبکه‌های آبرسانی و فاضلاب اشاره شده است، بنابراین کنترل و هدایت قیمت‌های آن در بازار مصرف از "اوجب واجبات" توصیف شده است اما طبق اعلام این تشکل‌ها در شرایط موجود شرایط این کالای اساسی دستخوش تغییرات جدی و خارج از کنترل شده است. این تشکل‌ها همچنین هشدار داده‌اند که ادامه این روش به برهم زدن شرایط قراردادها، افزایش قیمت تمام شده و عدم انطباق با بخشنامه‌های سازمان برنامه و بودجه و جدل های قراردادی بین مجریان، کارفرمایان و پیمانکاران منجر می‌شود و در گردش مالی پروژه‌ها وقفه جدی ایجاد خواهد کرد که در وهله اول بار مالی آن متوجه دستگاه های کارفرمایی و سپس منجر به توقف پروژه‌ها و بالا رفتن نرخ بیکاری خواهد شد.

در پایان امضاکنندگان پیشنهاد کردند که در خصوص میزان صادرات، مصوبه هفتاد و نهمین کارگروه تنظیم بازار مبنی بر محدودیت ۲۵ درصد از تولیدات، به صادرات محصولات فولادی و عرضه ۶۰ درصدی از محصولات تولیدی در بورس کالا اعمال شود و در خصوص قیمت عرضه شده در بورس کالاها با توجه به نرخ تورم اعلام شده مرکز آمار ایران و در چارچوب هدف گذاری تورم اعلام شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و همچنین با اتکا بر قدرت خرید داخلی، افزایش ۲۲ درصدی نسبت به قیمت نقطه به نقطه سال گذشت ملاک قرار گیرد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (2)

  • مردم
    مردم1399/03/24 - 17:08 پاسخ

    دیگه دست مردم کوتا شده خودشون باید بفکر خودشون باشن و سلام

  • رضا
    رضا1399/03/24 - 12:37 پاسخ

    کجاست گوش شنوا. هر روز افزایش قیمت. تورم از سالانه تبدیل به روزانه شده ! لطفاً فقط دلیلش رو توضیح بدین ،شاید من نمی‌فهمم وتورم روزانه درسته ؟!!!

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.