بورس بستر افزایش نرخ آهن

بورس بستر افزایش نرخ آهن
بورس بستر افزایش نرخ آهن

بورس بستر افزایش نرخ آهن

آهن پرایس: در هفته جاری شاهد تاثیرات بورس کالا بر محصولات فولادی بودیم که در وهله اول سبب تحرکات قیمتی و همچنین سبب از بین رفتن فاصله قیمت ها با نرخ های جهانی شد که به دنبال آن با افزایش 3 درصدی قیمت پایه شمش و مقاطع همراه بودیم. در این زمینه تولیدکنندگان فولاد در حال حاضر معتقدند که قیمت هر تن شمش عرضه شده در بورس کالا 95 دلار ارزان تر از نرخ جهانی معامله می شود.

البته رکود سنگینی بر بخش تقاضا حاکم است و سبب شده با وجود تحرکات قیمتی از جانب بورس کالا عرضه ها در این عرصه با استقبال خوبی مواجه نشوند. همچنین نرخ دلار در روز گذشته با ثبات نسبی همراه بوده که این نرخ بیشتر در کانال 24 هزار تومان در نوسان بود. 

 در هر صورت این رشد قیمتی در بورس، بستر افزایش قیمت ها را در بازار مقاطع فراهم کرد. از طرفی کارشناسان و فعالان بازار بر این باورند که نرخ های جهانی به سقف قیمتی رسیده اند و در روزهای آتی بر حسب موج سینوسی روند کاهشی را به خود می گیرند. این موضوع نیز در معاملات دو روز گذشته چین قابل شهود بود.

 همچنین با توجه به کاهش جو روانی ایجاد شده توسط ماجرای نطنز و کشتی صهیونیستی، پیش بینی می شود با از سرگیری مذاکرات وین، خرید و فروش و حتی موجودی های انبار به شکل محتاط تری پیش برود. اما در هرصورت با وجود موج های افزایشی بورس کالا، روز گذشته قیمت میلگرد از سوی برخی از شرکت ها با افزایش 40 تا 250 تومان اعلام شد و تعداد بسیار کمی از این تولیدکنندگان نرخ محصولات خود را 300 الی 400 تومان افزایش دادند. البته چند شرکت با این افزایش قیمتی همراه نشدند و قیمت های خود را ثابت نگه داشتند. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: جهش قیمتی در بازار آهن

با در نظر گرفتن جو موجود در بازار بالاترین نرخ مربوط به بافق یزد با نرخ 14 هزار و 320 و پایین ‌ترین قیمت مربوط به کیان فولاد با نرخ 13 هزار و 50 تومان بود. همچنین قیمت تیرآهن کیلویی در بازار روز گذشته با افزایش 120 کیلویی همراه بود و قیمت تیرآهن شاخه ای نیز در سایزهای پر فروش 10 تا 70 هزار تومان و در دیگر سایز ها 60 تا 230 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد.

در بازار روز گذشته نبشی نیز از این روند افزایشی عقب نماند و نرخ محصولات خود را 100 الی 450 تومان افزایش داد و اما در مواردی شاهد ثبات قیمتی نیز بودیم. در رابطه با اعلامی ناودانی ها اکثر شرکت ها نرخ محصولاتشان را 100 تا 450 تومان افزایش دادند و همچنین قیمت سپری نیز با افزایش 150 تومانی همراه بود. قیمت پروفیل در سایز دو نیز توسط اغلب شرکت‌ها 100 تومان افزایش و در دیگر سایز ها شاهد ثبات قیمت ها بودیم.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (1)

  • علی
    علی1400/01/26 - 13:04 پاسخ

    پرایس عزیز با توجه به بررسی های شما برای سوالات زیر چه پاسخی دارید؟ واقعا آنچه در بورس اتفاق می افتد به صادرات محصولات آهنی منجر شده است؟ مگر دولت مردان ما به بالا بودن نرخ دلار در بازار تاکید ندارند پس چطوردر بورس به این قیمت ساختگی که صنعت ما را راکد کرده هنوز پایبندند؟

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: