بی توجهی رشد قیمت ها به عدم تقاضا

بی توجهی رشد قیمت ها به عدم تقاضا
بی توجهی رشد قیمت ها به عدم تقاضا

آهن پرایس: انتظار برای مشخص شدن روند نوسانات نرخ ارز در کشور موجب شده است که بسیاری از بازارهای کالایی تحت تاثیر این مسئله طی روزهای گذشته با رکود مواجه شوند؛ اما روند رینگ معاملاتی فولاد بورس کالا تا حدودی در مسیر معکوس این روند...

آهن پرایس: انتظار برای مشخص شدن روند نوسانات نرخ ارز در کشور موجب شده است که بسیاری از بازارهای کالایی تحت تاثیر این مسئله طی روزهای گذشته با رکود مواجه شوند؛ اما روند رینگ معاملاتی فولاد بورس کالا تا حدودی در مسیر معکوس این روند عمومی قراردارد. این روند به گونه ای بود که چیزی حدود 70 درصد شمش و 62 درصد میلگرد فولادی که در رینگ هفته گذشته عرضه شد، مورد معامله قرار گرفت، اما فعالان بازار آزاد مقاطع فولادی معتقدند که روند موجود در بازار آزاد با معاملات بورس کالا متفاوت بوده و در این بین عدم تقاضای مصرفی و سرمایه ای سبب شده این بازار روزهای بی رمقی را سپری کند.

از سوی دیگر خبر رقابت برای خرید سنگ آهن در معاملات حراج باز بورس کالا مسئله ای است که توانست تاحدودی موج مثبت خرید را روانه این بازار کند و همچنین برای ساعاتی رونق را به بازار آزاد مقاطع فولادی بازگرداند. طی هفته گذشته، تولیدکنندگان شمش فولاد حدود 145 هزارتن محصول را با نرخ پایه 10 هزار و 700 تومان به ازای هر کیلوگرم در بورس کالا عرضه کردند که این عرضه با استقبال خوبی از سوی خریداران مواجه شد. به این صورت که صنایع تکمیلی این بخش تقاضایی برابر با 174 هزارتن را در این بازار به ثبت رساندند که در مجموع منجر به معامله 98 هزارتن شمش فولاد از این بازار با متوسط قیمت 10 هزار و 800 تومان گردید.

دو عامل اصلی نوسان نرخ فولاد در بازار داخلی، نرخ ارز و قیمت های جهانی می باشند؛ با این وجود که طی روزهای اخیر، نرخ ارز در بازار داخلی ثبات نسبی داشت و حتی با نوسانات کاهشی همراه بود، می بایست علت این رشد را در عامل دیگر تاثیرگذار بر بازار یعنی قیمت های جهانی بررسی کرد.

افزایش بهای جهانی شمش وهمچنین مقاطع طویل فولادی بازار صادراتی این محصولات را تقویت می کند و از این رو زمینه برای رونق بازار شمش فولاد در داخل فراهم می شود. براساس گزارش متال بولتن، نرخ بیلت صادراتی ایران از 545 دلار به ازای هرتن در روزهای پایانی مارس به چیزی حدود 575 دلار در هفته منتهی به 9 آوریل رسیده است. همین مسئله علاوه بر اینکه به معنای افزایش تمایل در جهت صادرات شمش فولاد است، موجی از افزایش بهای مقاطع طویل فولادی تولید داخل در بازارهای صادراتی را نیز به همراه دارد و به همین سبب برای تولیدکنندگان مقاطع فولادی کشور سیگنالی مثبت محسوب می شود.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: فرصت طلایی برای خرید آهن

با وجود اینکه عدم تقاضای مصرفی و سرمایه ای قابل توجه در بازار داخل، موجب شده که تولید مقاطع طویل فولادی سوددهی مناسب نداشته باشد، اما بهبود وضعیت صادراتی انگیزه ای برای تداوم یافتن تولید در این بخش است. روز یکشنبه 22 فروردین، رینگ حراج باز بورس کالا شاهد عرضه سنگ آهن دانه بندی و همچنین کلوخه بود که استقبالی که خریداران از این محصول داشتند موجب ایجاد رقابت در میان قیمت آنها شد.

مسئله رشد قیمت سنگ آهن در معاملات بورس کالا نسبت به نرخ پایه، این ذهنیت را در میان اهالی بازار ایجاد کرد که قیمت ها در معاملات سایر حلقه های زنجیره در روزهای آتی، افزایش یابد. به این صورت که با استناد بر اظهارات فعالان بازار آزاد همین خبر موجب تحریک بازار مقاطع طویل فولادی نیز شد. در معاملات امروز سه شنبه 24 فروردین، قیمت پایه عرضه شمش فولاد با افزایش 300 تومانی به ازای هر کیلوگرم همراه است؛ افزایش نرخ پایه شمش فولاد در بهای تمام شده محصولات تولیدی این بخش اثر گذار بوده است. از این رو افزایش قیمت مقاطع طویل فولادی با وجود عدم تقاضای مصرفی در بازار آزاد قطعی خواهد بود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.