تحولات جهانی سنگ آهن

تحولات جهانی سنگ آهن
تحولات جهانی سنگ آهن

آهن پرایس: در شرایطی که خریداران چینی سنگ آهن به کاهش نرخ این ماده معدنی در شروع سال 2021 امید داشتند، شیوع مجدد کرونا در استان هبی چین و نزدیک شدن به فصل باران‌های موسمی در برزیل، مجددا نرخ سنگ آهن را در آستانه تعطیلات سال نوی چینی ...

آهن پرایس: در شرایطی که خریداران چینی سنگ آهن به کاهش نرخ این ماده معدنی در شروع سال 2021 امید داشتند، شیوع مجدد کرونا در استان هبی چین و نزدیک شدن به فصل باران‌های موسمی در برزیل، مجددا نرخ سنگ آهن را در آستانه تعطیلات سال نوی چینی روی ریل صعودی قرار داده است و به نظر می‌رسد این روند رو به رشد در هفته پیش‌ رو نیز ادامه داشته باشد. 

در روزهای پایانی سال 2020 میلادی شاهد ورود رگولاتور بازار فولاد چین به عنوان بزرگترین کشور خریدار سنگ آهن به مساله روند افزایش قیمت این ماده اولیه بودیم. در نهایت هم همکاری انجمن آهن و فولاد چین و بورس کالای دالیان باعث افت بیش از 10 دلاری بهای سنگ آهن و رسیدن قیمت آن به پایین تر از 170 دلار در هر تن شد. 

پس از این اتفاق، خریداران سنگ آهن در چین به پایان یافتن سیر صعودی اکید نرخ سنگ آهن امیدوار شدند و حجم انباشت ذخایر خود در بنادر و کارخانه‌های این کشور را افزایش دادند. بعد از آن هم خبر پیدا شدن یک منبع جدید نزدیک به 2 میلیون تنی در گینه روند نزولی قیمت سنگ آهن را تقویت کرد و این پایان خوش فولادسازان چینی در سال 2020 میلادی بود. 

اما تحولات روزهای گذشته بازار جهانی سنگ آهن، بسیاری از مصرف‌ کنندگان و خریداران این ماده اولیه صنعت فولاد را نگران کرده و باعث شده است که آنها به سمت استفاده بیشتر از انبارهای خود رفته و خریدهایشان را در بنادر چین حدود 2.5 درصد کاهش دهند تا ببینند که شرایط چه زمانی به پیش از شروع سال 2021 میلادی برخواهد گشت.

چراکه بیشتر تحلیلگران بازار روندی نزولی را برای قیمت سنگ آهن در سال 2021 متصور شده بوند، اما رشد محسوس بهای این ماده معدنی در روزهای پایانی معاملات هفته گذشته و رسیدن قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد وارداتی بندر کینگ‌ دائو به 172.8 دلار در هر تن براساس شاخص پلاتس، مجددا موجی از اضطراب و نگرانی را در میان فولادسازان چینی برانگیخته است. 

در این میان باید توجه داشت به جز شیوع مجدد کرونا در استان هبی به عنوان قطب فولادسازی چین، نزدیک شدن فصل باران‌های موسمی در آمریکای جنوبی نیز در روزهای آتی موجب خواهد شد تا در روند تولید و صادرات سنگ آهن برزیل به عنوان اولین تامین‌کننده این محصول در دنیا اختلال ایجاد شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.