تداوم ثبات قیمت آهن در کف

تداوم ثبات قیمت آهن در کف

نخستین روز هفته شاهد ثبات حداکثری قیمت آهن آلات در عمده مبادی فروش بودیم اما در عین حال نوسانات پراکنده‌ای نیز مشاهده شد به طوری که برخی محصولات افزایشی و برخی نیز کاهشی بودند. بازار ارز نیز نوسانات چشمگیری تجربه نکرد...

آهن پرایس: نخستین روز هفته شاهد ثبات حداکثری قیمت آهن آلات در عمده مبادی فروش بودیم اما در عین حال نوسانات پراکنده‌ای نیز مشاهده شد به طوری که برخی محصولات افزایشی و برخی نیز کاهشی بودند.

بازار ارز نیز نوسانات چشمگیری تجربه نکرد و با اندکی افزایش قیمت هر دلار در بازار آزاد حدود 32 هزار و 840 تومان به فروش رسید.

تحلیل نوسان قیمت آهن

روز شنبه بازار میلگرد روند نسبتا ثابتی داشت به طوری که اکثر کارخانه‌ها محصولات خود را بدون تغییر قیمت عرضه کردند اما قیمت میلگرد در برخی شرکت‌ها از جمله ذوب آهن اصفهان با 100 الی 200 تومان نوسان همراه بود.

کف قیمت میلگرد آجدار در برخی مبادی مانند کرمان حدود 15 هزار تومان قابل خریداری بود و به طور کلی پیشنهادات فروش انواع میلگرد آجدار در بازار داخلی بر خریداران بالقوه بازار برتری داشت، به‌طوری که افزایش قدرت خرید در روز گذشته مشهود نشد.

قیمت نبشی و قیمت روز ناودانی ایرانی و اروپایی نیز همچنان در اکثر کارخانه‌ها ثابت اعلام می‌شد، اما انواع ورق‌های سرد و گرم نوسانات متعددی داشتند به طوری که قیمت ورق سیاه و انواع آن عمدتا با کاهش 100 الی 500 تومانی همراه بود و برخی ضخامت‌های ورق سیاه اکسین نیز افزایش 100 تومانی داشت؛ همچنین قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی مانند اغلب محصولات فولادی ثابت اعلام شدند.

انواع لوله‌ها مانند لوله داربستی، گازی، صنعتی و ... همچنان ثابت اعلام شدند، نرخ روز قوطی پروفیل نیز تقریبا بدون تغییر قیمت عرضه شد اما نوسان 100 تومانی نیز در چند کارخانه مشهود بود. پروفیل ضخامت 2 میلیمتر از 21 هزار تا 22 هزار تومان اعلام شد که عمدتا ثبات بودند و در برخی شرکت‌ها نیز 100 الی 200 تومان کاهش داشت.

قیمت تیرآهن در بخشی از بازار ثابت بود اما نوسانات متعددی در برخی سایزها مشاهده شد به طوری که سایزهای 12، 20 و 22 تیرآهن ذوبی افزایش 10 الی 200 هزار تومانی داشت اما سایزهای 16، 18 و 24 حدود 10 الی 50 هزار تومان کاهشی بود.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است که از یک میلیون و 216 تن محصول عرضه شده در بورس که معادل 73/7 درصد از کل عرضه‌ها بوذ؛ حدود 78 هزار و 950 تن به شمش بلوم اختصاص داشت که به دلیل عدم استقبال خریدار از روی تابلو معاملات بورس حذف شد.

همچنین از 99/3 درصد از آهن اسفنجی عرضه شده در بورس که 72 هزار تن اعلام شد با قیمت نهایی 8 هزار و 252 تومان به فروش رسید.

همانطور که از گزارش‌ها برمی‌آید برخی محصولات عرضه شده در بورس کالا برخلاف روزهای گذشته با معاملات خوبی مواجه شد که ممکن است ناشی از رفع محدودیت‌های صادرات این حوزه‌ها باشد.

امروز نیز 42 هزار تن آهن اسفنجی بریکت در بورس عرضه می‌شود که نرخ پایه آن 8 هزار و 934 تومان در نظر گرفته شده که بیانگر افزایش 2/1 درصدی نرخ این محصول در مقایسه با عرضه قبل است، حجم این محصول نیز تغییری نکرده است.

در بخش میلگرد آجدار مانند هفته‌های اخیر فعالیت چشمگیری در این بازار مشاهده نشد و نوسانات جزئی در چند شرکت رؤیت شد؛ به این صورت که چند شرکت سبک فروش که معمولا پیشگام ایجاد هیجانات در بازار هستند در ابتدا با افزایش قیمت حاضر شدند اما با توجه به حجم کالای استاندارد پیشنهادی موجود در بازار و آرامشی که در این بازار مشاهده می‌شود در مقایسه با عمق بسیار کم بازار سبک‌فروش‌ها، این اقدام به نتیجه نرسید و رکود عکیقی که در بازار حاکم است و نیز ثبات نسبی قیمت دلار و بازارهای صادراتی اجازه چنین نوساناتی را نداد اگر چه برخی افزایش 50 الی 100 تومانی نرخ شمش را دستاویز قرار دادند اما بازار محصولات پایین‌دست شرایط افزایش قیمت ندارد.

یکی از موارد قابل توجهی که در این بازار مشاهده می‌شود اوضاع بازار اهن اسفنجی است، به طوری که این محصول در یک ماه اخیر در شرایط نامساعدی بود و در هر عرضه رقابت 10 درصدی دارد؛ اما مشخص نیست چگونه می‌توان این سطح از رقابت را به بازار رکودی محصولات نهایی ربط داد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: اثر آزادسازی صادرات در بازار آهن

به عقیده برخی کمبود محصول، محدودیت عرضه آن و لزوم تداوم حیات برخی تولیدکنندگان شمش به این رفتار دامن می‌زند و به عبارتی اجباری برای جلوگیری از توقف تولید آنهاست. برخی دیگر معتقدند که این بازار به واسطه شمش به بازار صادراتی گره خورده و با تغییر نرخ شمش صادراتی این رقابت برای آهن اسفنجی شاید هنوز توجیه اقتصادی داشته باشد، اگرچه گزارش‌های موجود از بازارهای صادراتی نشانی رونق و بهبود در آن ندارند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)