تقابل بازار داخلی با بازار جهانی

تقابل بازار داخلی با بازار جهانی

آهن پرایس: انتظار می‌رفت مطابق معمول، پنجشنبه نیمه‌تعطیل هفته گذشته نرخ روزانه آهن آلات ثبات یابد و بازار کمی آرام گیرد اما کماکان نوسانات افزایشی ادامه داشت و روند قیمت‌ها روی ریل صعودی باقی ماند. بازار ارز نیز...

آهن پرایس: انتظار می‌رفت مطابق معمول، پنجشنبه نیمه‌تعطیل هفته گذشته نرخ روزانه آهن آلات ثبات یابد و بازار کمی آرام گیرد اما کماکان نوسانات افزایشی ادامه داشت و روند قیمت‌ها روی ریل صعودی باقی ماند.

بازار ارز نیز مانند بازار آهن و فولاد دچار نوسانات افزایشی بود و قیمت دلار با جهشی ناگهانی وارد کانال 32 هزار تومانی شد و حتی فراتر از آن رفت، به‌طوری که هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران به قمیت 32 هزار و 250 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن

موج افزایش نرخ اهن که در دو هفته اخیر شروع شده بود تا روز پنجشنبه نیز همچنان تداوم داشت، اگرچه برخی از شرکت‌ها نیز ثبات پیشه کردند. به‌عنوان مثال قیمت روز میلگرد آجدار در بیشتر مبادی فروش با افزایش 100 الی 350 تومانی همراه بود. در بازار فعلی کف قیمتی میلگرد در بازار داخلی حدود 18 هزار و 500 تومان پیشنهاد می‌شود و سقف قیمتی آن نیز با عبور از کانال 19 هزار و 500 تومان در مرز کانال 20 هزار تومانی قرار دارد.

نرخ نبشی و ناودانی نیز با نوسانات متعددی همراه بود به طوری که اکثر شرکت‌ها ثبات داشتند و برخی نیز اعلام قیمت نکردند اما تعداد محدودی از شرکت‌ها از جمله کارخانه ناب تبریز حدود 100 الی 200 تومان نرخ محصولات خود را افزایش داد.

تیراهن نیز دچار نوسانات متعدد بود به طوری که در بخش کیلوفروشی در کنار ثبات حداکثری کارخانه‌ها، کاهش 100 الی 200 تومانی نیز مشاهده شد؛ اما  قیمت تیرآهن شاخه‌ای حدود 40 الی 100 هزار تومان افزایش  داشت؛ گفتنی است در یک ماه گذشته قیمت تیراهن کیلویی حدود 2/6 درصد افزایش یافته که معادل 466 تومان است.

 اما قیمت پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... در غالب مبادی فروش با ثبات همراه بود و افزایش 100 تومانی در تعداد مشخصی از شرکت‌ها مشاهده شد، قابل ذکر است که انواع پروفیل در یک ماه اخیر حدود 3/6 درصد کاهش قیمت داشته که معادل 957 تومان است.

همانطور که اشاره شد بنابر آمار و گزارش‌ها روز پنجشنبه نیز بازارسازها با باز و بسته کردن فروش و با هدف کسب سود بیشتر و ارقام بالاتر، بازار آهن را دچار هیجانات کاذب کردند؛ همچنین با القای کمبود محصول سعی در افزایش نرخ آنها داشتند، از طرفی دیگر افزایش نرخ دلار نیز دستایزی برای ادامه نوسانات افزایشی بازار اهن شد.

این درحالی است که نرخ محصولات صادراتی ایران کاهشی است، به طوری که قیمت بیلت حدود 7/5 دلار کاهش داشته که معادل 550 دلار در هر تن است. قیمت اسلب نیز با کاهش 9 دلاری به 561 دلار رسید که حدود 1.6 درصد افت قیمت داشته است. همچنین قیمت شمش منطقه CIS هم از 598 دلار به 585 دلار کاهش یافت.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که بازارهای صادراتی ایران از ابتدای سال همچنان روند کاهشی دارد واین درحالی است که قیمت‌های داخلی همچنان با نوسانات صعودی همراه است.

به گزارش آهن پرایس، می‌توان علت نوسانات هیجانی در بازار آهن را که در پی کاهش عرضه محصولات فولادی در بورس کالا به وجود آمده است را در قعطی برق و بازارسازی برخی کارخانه‌ها جست‌وجو کرد.

به همین جهت طی جلسه ستاد تنظیم بازار، مقرر شده است شرکت‌هایی که محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند تأمین برق مصرفی آنها در فصل تابستان در اولویت قرار بگیرد، همچنین اگر در هفته جاری نیز کاهش عرضه محصولات فولادی در بورس ادامه داشته باشد دسترسی این شرکت‌ها به سامانه جامع تجارت محدود شده و امکان صادرات محصولات خود را نخواهند داشت.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: افسارگسیختگی قیمت‌ها در بازار آهن

همچنین براساس گزارش‌ها امروز بیش از یک میلیون و 23 هزار و 713 تن محصولات فولادی اعم از شمش بلوم، میلگرد کلاف، ناودانی، تیرآهن، تیراهن بال پهن، سنگ آهن و ... در بورس کالا عرضه می‌شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)