توزیع ناموزون ورق در بورس کالا

توزیع ناموزون ورق در بورس کالا
توزیع ناموزون ورق در بورس کالا

آهن پرایس : این هفته حجم عرضه انواع ورق فولادی از سوی تولیدکنندگان این محصول به میزان قابل توجهی نسبت به هفته پیش از اجرای شیوه‌نامه افزایش یافته و به نظر می‌رسد...

آهن پرایس : این هفته حجم عرضه انواع ورق فولادی از سوی تولیدکنندگان این محصول به میزان قابل توجهی نسبت به هفته پیش از اجرای شیوه‌نامه افزایش یافته و به نظر می‌رسد کارخانجات مهم تولیدکننده ورق رفته‌ رفته به تعهد خود برای عرضه مناسب محصولاتشان در بورس عمل می‌کنند. 

اگرچه در عرضه‌های این هفته نیز هنوز جای خالی برخی تولیدکنندگان اصلی ورق فولادی مشاهده می‌شود و هنوز هم حجم عرضه‌ها به میزان مطلوب نرسیده است و صحبت‌های فعالان بازار آهن از تداوم نشت بخش زیادی از ورق‌های تولیدی کارخانجات گوناگون به بازار آزاد با وجود ممنوعیت صریح این موضوع در شیوه‌نامه جدید دولت حکایت دارد. همچنین در روزهای اخیر، برخی فعالان حوزه لوله و پروفیل اعتراضاتی را نسبت به عدم عرضه مناسب ورق با ضخامت ۲ میلیمتر در عرضه‌های بورسی این هفته ورق ابراز داشته و تاکید داشته‌اند که بخش زیادی از ورق‌های گرم عرضه‌شده در روزهای گذشته در بورس کالا با ضخامت ۲٫۵ و بالاتر بوده است که کاربرد کمتری در تولید لوله و پروفیل دارد.

از سوی دیگر برخی دیگر از فعالان بازار نیز با اشاره به این که احتمالا به‌ زودی عرضه محصولات حوزه لوله و پروفیل در بورس کالا آغاز خواهد شد، این صحبت‌های پروفیل ‌کاران را به مقدمه‌چینی آنها برای طفره رفتن از عرضه محصولات پرکاربرد با ضخامت ۲ این حوزه در بورس در هفته‌های پیش رو تعبیر کرده‌اند که خود این موضوع نیز می‌تواند باعث آشفتگی بیشتر بازار لوله و پروفیل شود.

در این میان اما،  جدا از این که پشت پرده ماجرای توزیع ناموزون ورق در بورس کالا، خودداری برخی تولید کنندگان ورق از عرضه در بورس، فاصله بسیار زیاد نرخ ورق در بازار آزاد و بورس کالا و رشد شدید  محصولات حوزه لوله و پروفیل در روزهای اخیر چیست، آنچه به وضوح مشاهده می‌شود، نرخ انواع لوله و پروفیل است که از زمان اجرای رسمی شیوه‌نامه جدید در بورس کالا تا کنون حدودا ۳ هزار تومان افزایش یافته و معلوم نیست که پرواز قیمت این محصولات چه زمانی متوقف خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.