توقف کاهش قیمت آهن

توقف کاهش قیمت آهن
توقف کاهش قیمت آهن

آهن پرایس: در هفته گذشته ، آن طور که پیش بینی ها صورت گرفته بود، با اینکه قیمت محصولات صادراتی منطقه cis  در گزارشات نشریه متال بولتن با کاهش همراه بود اما خبری از کاهش دیگر عوامل تاثیر گذار بر بازار مانند نرخ دلار نبود و عدم نبود تقاضا سبب تداوم رکود و حتی ...

آهن پرایس: در هفته گذشته ، آن طور که پیش بینی ها صورت گرفته بود، با اینکه قیمت محصولات صادراتی منطقه cis  در گزارشات نشریه متال بولتن با کاهش همراه بود اما خبری از کاهش دیگر عوامل تاثیر گذار بر بازار مانند نرخ دلار نبود و عدم نبود تقاضا سبب تداوم رکود و حتی افت جزئی نرخ مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد شد و اما سوالی که در این بین مطرح می شود این است که رکود کنونی حاکم بر بازار فولاد کشور تا چه زمانی ادامه دارد و چه زمانی به پایان می رسد؟

برای تحلیل نوسانات هفته گذشته بازار آهن و همچنین پیش بینی روند احتمالی هفته های آتی آن ، در میان عوامل مختلف تاثیر گذار بر بازار در وهله اول نرخ ارز را بررسی می کنیم؛ نرخ دلار در بازار آزاد بر خلاف گفته های رییس جمهور در مورد احتمال کاهش نرخ ارز تا 15 هزار تومان چند روزی روند نزولی داشت اما در هفته گذشته با 490 تومان افزایش همراه بود که با رقم 23 هزار و 740 تومان بسته شد. 

در این میان نکته قابل ذکر در مورد وقایع هفته گذشته بازار ارز این است که نرخ دلار نیما به دلار نقدی نزدیکتر شد به طوری که میانگین موزون هفتگی نرخ حواله‌ جات دلار در سامانه نیما در پایان هفته با یک هزار و ۱۷۱ تومان کاهش نسبت به هفته گذشته به ۲۲ هزار و ۸۲۷ تومان رسید. در هفته گذشته افزایش عرضه صادرکنندگان در این بازار سبب شد نرخ دلار نیما کاهش یابد که قطع یقین این کاهش تاثیر خود را روی قیمت های پایه محصولات فولادی در بورس کالا در این هفته نشان خواهد داد.

در ادامه میتوانید این خبر را نیز مطالعه کنید : قیمت میلگرد با ضریب ۷۰ درصد

در این بین اما باید توجه داشت که آنتونی بلینکن، وزیر جدید امور خارجه آمریکا در اولین نشست خبری خود که در هفته گذشته برگزار شد اعلام کرد بازگشت کشورش به پیمان برجام صحت نداشته و ایران میبایست چند گام برداشته خود رو را به عقب برگردد این رویه نشان می‌ دهد در ماه‌های آتی ایران برای رسیدن به حقوقش کار سخت و پیچیده‌ای در پیش دارد.

باتوجه به پیش بینی های صورت گرفته احتمال کاهش شدید نرخ دلار وجود ندارد و تا زمانی که بازار آهن کشور با تقاضا همراه نشود امکان رشد چشم گیری در قیمت‌ها وجود ندارد، به عبارت دیگر به نظر می ‌رسد در چند هفته پیش ‌رو، هر هفته قیمت مقاطع در حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان نوسان داشته باشد.

نکته حائز اهمیت اما این است که صرف نظر از بحث‌های ارزی و البته مساله نبود تقاضای مصرفی در بازار آهن، در هفته گذشته یکی از عوامل دیگر موثر بر بازار فولاد کشور یعنی قیمت محصولات صادراتی منطقه CIS به عنوان مبنای تعیین نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا، با شیب نسبتا تندی کاهشی بود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.