تولید فولاد در شرایط بحرانی

تولید فولاد در شرایط بحرانی

با نزدیک شدن به پایان هفته شاهد ثبات و سکوت نسبی، برخی نوسانات جزئی و معاملات توافقی در بازار آهن و فولاد داخلی بودیم که عمدتا در همه حوزه‌ها و زیر مجموعه‌ها جریان داشت.

آهن پرایس: گزارش‌ها و آمار از بازار داخلی آهن و فولاد از ثبات قیمت‌ها در عمده مبادی فروش حکایت داشت اگرچه نوسانات جزئی که عموما کاهشی بود ندر نرخ روز آهن آلات مشهود بود و عملا خریدوفروشی نیز انجام نمی‌شد.

بازار ارز هم با تثبیت نرخ دلار در کانال 29 هزار تومانی همچنان نوسانات جزئی داشت به طوری که روز گذشته هر دلار در بازار آزاد با کمی افزایش به قیمت 29 هزار و 800 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن

رکود جاری در بازار آهن و فولاد ایران در روز گذشته ثبات قیمت روز میلگرد را در عمده شرکت‌ها رقم زد اما کاهش 100 الی 300 تومانی این محصول در چند شرکت نیز قابل ملاحظه بود.

نرخ روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز کماکان ثابت اعلام شد، همچنین قیمت روز قوطی و پروفیل و انواع لوله‌های گازی، صنعتی و ... نیز به تبعیت از فضای کلی بازار بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

انواع ورق‌های سرد و گرم نیز غالبا ثابت اعلام شدند به طوری که نرخ ورق سیاه و انواع آن تغییر قیمت نداشت و تنها کارخانه اکسین 100 تومان قیمت محصولات خود را کاهش داد، قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز در اکثر مبادی فروش تغییر قیمت نداشت. قیمت تیراهن در بخش کیلوفروشی عمدتا ثابت بود، در بخش شاخه‌فروشی نیز عمده کارخانه‌ها ثبات قیمت داشتند اما شاخه‌های پرفروش تیرآهن ذوب آهن اصفهان و فولاد یزد با 10 الی 20 هزار تومان افزایش قیمت اعلام شد.

براساس آنچه عنوان شد بازار آهن و فولاد همچنان آرام و ساکن در انتظار نتایج برجام بلاتکیف مانده است و بازار جهانی هم به این رکود بیشتر دامن می‌زند به طوری که به اعتقاد برخی کارشناسان تداوم چنین اوضاعی به رکود بازار و کاهش نرخ آهن در شش ماه دوم سال نیز منجر خواهد شد.

شایان ذکر است در نشستی که ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشور با حضور اصحاب رسانه برگزار شد به چند پارامتر که ممکن است به توافق منجر شود، اشاره کرد: برای دستیابی به توافقات و احیای برجام ایران چهار شرط دارد که برای کسب نتیجه نهایی لازم‌ است که از سوی طرفین مذاکره پذیرفته و عملی شود.

تضمین‌های مطمئن و پایدار، رفع حریم‌ها و راستی‌آزمایی عملی شدن آن، رفع دائمی تحریم‌ها و بسته شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان، چهار شرطی است که وی آن را مؤلفه‌های دستیابی به توافق نامید.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی از عرضه 17 هزار و 500 تنی ورق گالوانیزه است و از این میزان حدود 56/7درصد مورد معامله قرار گرفت که رقمی معادل 9 هزار و 850 تن است.

امروز نیز حدود 454 هزار و 171 تن مقطع فولادی در بورس عرضه می‌شود که شامل نبشی و ناودانی، تیرآهن و میلگرد است. گفتنی است از این میزان حدود 392 هزار و 549 تن به میلگرد اختصاص دارد که بیانگر افزایش 8/6 درصدی این محصول در مقایسه با آخرین عرضه آن است؛ همچنین نرخ پایه میلگرد در این دور از عرضه‌ها حدود 14 هزار و 52 تومان در نظر گرفته شده است.

کاهش تولید فولاد در ایران و جهان

براساس آمار منتشر شده در نیمه نخست سال 2022 با افت 5/5 درصدی تولید فولاد مواجه شدیم که این رقم معادل 950 میلیون تن است. بر مبنای همین آمار ایران رتبه نخست کاهش تولید را به خود اختصاص داده است که علت آن را در عوامل زیادی می‌توان جویا شد.

از عمده‌ترین پارامترهایی که به کاهش تولید فولاد منجر شده است می‌توان به محدودیت منابع انرژی و سوخت مصرفی، افزایش هزینه‌های تولید و دستمزد نیروی انسانی، دامپینگ فولاد روسیه، تحریم و افت صادرات و ... اشاره کرد.

اما اصلی‌ترین دلیل کاهش تولید و رکود بازار فولاد به عواملی مانند افت واردات و صادرات، درگیری نظامی اوکراین، افت 40 درصدی تقاضا در ساخت‌وساز چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد است و همچنین اعمال برخی سیاست‌ها در برخی کارخانه‌ها با هدف کاهش آلاینده‌ها، ارتباط دارد.

تداوم چنین روندی با وجود عواملی مانند حذف ارز ترجیحی، محدودیت منابع تأمین مواد اولیه، افزایش نرخ حمل بار و انرژی، افزایش روزانه نرخ تورم در کشور، تعیین عوارض صادراتی سنگین، افزایش حقوق نیروی انسانی، ابلاغ برخی سیاست‌های دستوری و عواملی از این دست تحقق چشم‌انداز 1404 و تولید 55 میلیون تنی فولاد را با دشواری مواجه خواهد کرد و چه بسا به از دست رفت جایگاه تولید فولاد کشور نیز منجر شود.

اگرچه تحقق چنین چشم‌اندازی به زیرساختی قوی نیازمند است و کشور ما نیز از قضا هیچکدام از این زیرساخت‌ها را ندارد اما علاوه‌بر این، اوضاع بازار جهانی مانند ضعف تقاضای چین، بلاتکلیفی برجام، درگیری‌های سیاسی و مشکلات اقتصادی در کشورهای حاشیه از جمله عراق، افغانستان، جمهوری آذربایجان و... که همگی کاهش صادرات را در پی داشتند، مزید بر علت شده و تحقق سند چشم‌انداز تولید فولاد را غیرممکن می‌کند.

اگر بخواهیم مشکلات اساسی زیرساختی بازار داخلی را که مانع از تحقق تولید فولاد می‌شود برشمریم باید به عواملی مانند نبود منابع لازم مانند آب، برق و گاز، عدم تجهیز خطوط تولید و فرسوده بودن ابزار تولید، ابلاغ بخشنامه‌های دستوری و تصمیمات یک‌شبه، مشکلات حوزه حمل و نقل، محدودیت منابع اولیه و انحصار تولید در برخی بخش‌ها اشاره کرد.

عباسعلی ناصحی مدیرعامل مجتمع فولاد دشتستان در همین زمینه اظهار کرد: مشکلات حوزه فولاد دچار چالش‌های حل‌نشده است که در هر فصل سال به شکلی نمود پیدا می‌کند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: احتمال تداوم ریزش نرخ آهن

وی نیز در ادامه به برخی از مشکلات اشاره کرد و افزود: مشکلات مالیاتی و افزایش حقوق نیروی انسانی، کمبود و قطعی برق، گاز و آب، چالش‌های تأمین مواد اولیه، جنگ روسیه و اوکراین و تبعات آن در بازار جهانی فولاد و افت صادرات، عواملی است که به‌نوعی موجب زمینگیر شدن بازار آهن و فولاد کشور شده است.

در چنین شرایطی تحقق چشم‌انداز تولید 55 میلیون تن فولاد در مدت 3 سال امری بعید و محال به نظر می‌رسد، اما با اقدامات و برنامه‌های منطقی و راهبردی می‌توان بخشی از این برنامه را اجرایی کرد که برخی از این اقدامات حذف سیاست‌های دستوری و امضاهای طلایی و حذف برخی مقررات است که کاهش موانع تولید را به دنبال خواهد داشت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 13 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (6)

 • سرایی
  سرایی1401/06/09 - 20:35 پاسخ

  قیمت ورق سیاه در هفته آتی به چه صورت؟

  • آهن پرایس
   آهن پرایس1401/06/12 - 08:12

   ثبات توام با کاهش نسبی

 • زارعی
  زارعی1401/06/09 - 19:45 پاسخ

  قیمت ناودانی کارخونه شکفته این هفته افزایشی بوده یا کاهشی؟؟

  • آهن پرایس
   آهن پرایس1401/06/12 - 08:12

   هفته گذشته کاهشی بود.

 • محمد
  محمد 1401/06/09 - 19:36 پاسخ

  قیمت میلگرد فایکو هفته آینده افزایشیه یا کاهشی؟

  • آهن پرایس
   آهن پرایس1401/06/12 - 08:14

   هفته گذشته تا حد زیادی کاهشی بود و احتمالا این هفته در بهترین حالت ثبات رو حفظ کنه