تکرار روزهای پر رونق برای صنعت فولاد

تکرار روزهای پر رونق برای صنعت فولاد
تکرار روزهای پر رونق برای صنعت فولاد

تکرار روزهای پر رونق برای صنعت فولاد

بنابر تحلیل آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، سال گذشته برای فولادی ها به علت نوسانات لحظه ای نرخ ارز  سالی پر رونق و سودآور بوده است. البته این فراز همراه با التهابات و نگرانی هایی نیز از بابت تداوم شدت تحریم ها و محدودیت های صادراتی نیز بوده است.

اوج گیری مجدد نرخ ارز در داخل و وابستگی قیمت جهانی به آن در کنار توافقات شکل گرفته میان دو قدرت مهم جهان( آمریکا و چین ) نمی توان روند نزولی و افتی را برای صنعت فولاد در سال جاری متصور شد. چرا که در نقاط بسیاری از جهان چون برزیل و استرالیا با مشکلاتی بسیاری چون کمبود عرضه سنگ آهن و گندله مواجه می باشیم که وجود چنین مشکلاتی در اغلب کشورها احتمال طی شدن روند صعودی در میان مدت را برای اقتصاد فولاد را چندین برابر می کند.

 از نکات مهم دیگر در اقتصاد ایران محاسبه نرخ دلار نیمایی می باشد که در زمان صعودی شدن نرخ دلار قیمت های معامله شده بالاتر از دلار سامانه نیما و زمانی که سیر نزولی و دوره رکود را طی می کند قیمت ها پایین تر از سامانه نیما می باشد. حتی اگر دلار به ثبات برسد، احتمالا اقتصاد کشور وارد مرحله رکود می‌شود و رکود ایجاد شده نیز سبب می شود تا نرخ‌ها در سامانه نیما پایین‌تر بیایند. اما اگر محصولات گروه فولادی در بورس کالا با دلار 8 تومانی و در بازار آزاد با دلار 14 تومانی به فروش برود، به احتمال بالایی  بورس کالا همیشه داغ می‌ماند، چرا که اختلاف قیمت در بورس کالا و دلار بازار آزاد بسیار زیاد است.

اگرچه اعطای اجباری  تخفیف 15 درصدی شرکت ها که رقمی بالغ بر 50 دلار در هر تن می باشد به علت اجرایی شدن تحریم های آمریکا بر علیه کشور ما، اتفاقی است که می تواند  بورس کالا را در گذر زمان متاثر کند.بدین ترتیب نوسان نرخ ارز یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در بورس کالا می باشد.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (2)

  • علی
    علی1398/01/21 - 12:57 پاسخ

    سلام من ی فروشنده خرد آهن هستم البته شهر ما کم جمعیته اینجا خرید وفروش میلگرد وآهن خیلی کم میشه این قیمت ها کاذب هستش همه مردم ایران میدونن اما چه دستهایی توی این رانتخواریا هستش که همینجور قیمتها روند افزایشی دارد ؛ خدا لعنتشون کنه

  • محمد
    محمد1398/01/21 - 09:48 پاسخ

    آهن پرایس محترم ایا نوسان دو روزه بعلت حرف مفت یک قمار باز در آمریکا رشد نرخ ارز تلقی میشود که جاده افزایش قیمت را ترسیم میفرمایی خدایش در سال جدید چند نفر برای خرید میلگرد به شما مراجعه و سفارش میلگرد داده اند ؟؟قیمت را عرضه و تقاضا مشخص میکند الان با این شرایط و بازار چند سازنده فعال است ؟؟افزایش قیمت صدور پروانه ،،،،،افزایش تولید میلگرد،،،مشکلات صادرات ،،،،، عدم تخصیص بودجه در سال جدید برای پروژه های عمرانی ،،،،،توانی برای خرید ، خریدار نگذاشته

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: