ثبات بازار آهن در سایه مذاکرات

ثبات بازار آهن در سایه مذاکرات
ثبات بازار آهن در سایه مذاکرات

آهن پرایس: خبرها از بازار آهن حاکی از ثبات قیمت آهن آلات روز پنجشنبه در کلیه مبادی فروش بود. هفته گذشته درحالی پایان یافت که غالب مقاطع فولادی نوسانات قیمتی چندانی نداشتند و بیشتر شرکت‌ها محصولات خود را با ثبات قیمت عرضه کردند.بازار ارز نیز در پایان هفته گذشته نوسان...

آهن پرایس: خبرها از بازار آهن حاکی از ثبات قیمت آهن آلات روز پنجشنبه در کلیه مبادی فروش بود. هفته گذشته درحالی پایان یافت که غالب مقاطع فولادی نوسانات قیمتی چندانی نداشتند و بیشتر شرکت‌ها محصولات خود را با ثبات قیمت عرضه کردند.

بازار ارز نیز در پایان هفته گذشته نوسان قابل ملاحظه‌ای نداشت به طوری که با تثبیت در کانال 30 هزار تومانی روز پنجشنبه هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت 30 هزار و 50 تومان مبادله شد.

تحلیل روزانه قیمت آهن

به گزارش آهن پرایس، پنجشنبه هفته گذشته بازار آهن روز آرامی را تجربه کرد و قیمت روز اهن در عمده مبادی فروش بدون تغییر ماند و فروشندگان با تمایل به ثبات قیمت محصولات خود را عرضه کردند.

طبق آمار قیمت روز میلگرد در آخرین روز کاری هفته گذشته عمدتا ثابت بود و تغییر قیمت چندانی مشاهده نشد. قیمت روز نبشی و ناودانی نیز در عمده شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

همچنین بیشتر شرکت‌ها قیمت روز تیرآهن را در بخش کیلوفروشی بدون تغییر قیمت عرضه کردند اما در بخش شاخه‌فروشی در کنار ثبات قیمت، افزایش جزئی این محصول نیز مشاهده شد. قیمت روز پروفیل و انواع لوله نیز آنچه از آمار برمی‌آید بدون تغییر بوده و با ثبات قیمت عرضه شدند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: سردرگمی بازار آهن

آنطور که از آمار روزهای پیشین برمی‌آید آهن آلات در چند روز اخیر بدون تغییرات قیمتی محسوسی عرضه شدند و نوسانات افزایشی و کاهشی چشمگیری در این بازار رخ نداد. اگرچه نبود نوسان شدید در آخرین روز کاری هفته امری عادی به نظر می‌رسد اما علاوه‌بر این عوامل متعدد دیگری نیز در استمرار سکون در بازار دخیل است که از جمله این موارد می‌توان به انتظار غالب واحدهای زنجیره فولاد برای مشخص شدن و به ثمر نشستن نتایج مذاکرات اشاره کرد.

از طرفی دیگر میزان معاملات در تالار صنعتی نیز در ایجاد ثبات حاکم امری تعیین‌کننده بود به طوری که مقاطع فولادی و شمش عرضه‌شده در بورس کالا در روز پنجشنبه با استقبال چندانی مواجه نشد که به نظر می‌رسد این امر در روند معاملات هفته جاری در بورس کالا نیز اثرگذار باشد.

شایان ذکر است با توجه به اینکه در فصل سرد سال قرار داریم، میزان ساخت‌وسازها با افت قابل توجهی روبه‌رو است و تقاضای مصرفی قابل توجهی وجود ندارد، همچنین به دلیل اینکه بودجه اختصاص یافته به پروژه‌های عمرانی در سال 1401 به طور دقیق و نهایی مشخص نیست و بازار هدف را برای خرید مقاطع فولادی برنمی‌انگیزد، نمی‌توان افزایش شدید قیمت اهن الات را متصور شد و به عبارتی بازار آهن پتانسیل افزایش قیمت را ندارد.

خبرها از مذاکرات وین نیز بیانگر پایان دور هفتم این نشست‌ها است و بر مبنای آنچه در رسانه‌ها منعکس شده است در دور هفتم مذاکرات، مذاکره‌کنندگان کشورمان به دو سند جدید مذاکراتی دست یافته‌اند که اگر طرف‌های مذاکره مواضع ایران را بپذیرند در مدت زمانی کوتاه توافق صورت می‌گیرد.

ساناز صفوی مدیر فروش مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان با انتقاد به نحوه قیمتگذاری محصولات فولادی در بورس کالا، اظهار کرد: ملاک تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا واضح و مشخص نیست و این امر به کاهش اختلاف قیمت در زنجیره محصولات فولادی منجر شده است.

وی در ادامه بیان کرد: قیمت میلگرد و قیمت اسفنجی شمش با هم همخوانی ندارند و از جهتی تأمین مواد اولیه هزینه بالایی برای تولیدکنندگان در بر دارد. همچنین با قیمتگذاری شمش در بورس کالا تولیدکنندگان ناگزیر از فروش آن در بیرون از بورس و با نرخی پایین‌تر هستند که ادامه این جریان به افت تولید منجر خواهد شد.

صفوی با اشاره به کمبود انرژی و کاهش میزان مصرف، اشاره کرد: به دلیل کمبود برق در تابستان سال گذشته ناگزیر 50 درصد از میزان تولیدات کارخانه کاهش یافت و با تکرار این جریان در زمستان سالجاری نیز مجددا با کاهش تولید روبه‌رو خواهیم شد.

وزارت صمت و تغییرات پیش رو

براساس برخی گزارش‌ها هفته آتی تغییراتی در ساختار وزارت صمت ایجاد خواهد شد و گویا عنوان معاونت‌های وزارتخانه و مدیران آن تغییر خواهد یافت. گویا هفت معاونت از جمله« معاونت صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات»، « معاونت تجارت و خدمات»، «معاونت حققی و امور مجلس»، «معاونت هماهنگی و ایجاد کسب وکار»، «معاونت صنایع عمومی»، «معاونت صنایع حمل و نقل» و « معاونت معادن و صنایع منبع پایه» ایجاد خواهد شد.

شایان ذکر است دفتر صنایع هوافضا، دفتر صنایع دوچرخه و موتورسیکلت، دفتر صنایع ریلی و دریایی و دفتر صنایع خودرو زیرمجموعه معاونت صنایع حمل و نقل خواهد بود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: