جو رکودی بازار آهن

جو رکودی بازار آهن
جو رکودی بازار آهن

آهن پرایس: این روزها جو رکودی شدیدی بر اثر بایدنی شدن مجدد فضای اقتصاد ایران و البته شرایط آب‌ وهوایی بر بازار مقاطع طویل حاکم شده است، از این رو فروشندگان شمش ناچار به کاهش قیمت‌هایشان شده‌اند و نمی‌توانند روی موج افزایش ...

آهن پرایس: این روزها جو رکودی شدیدی بر اثر بایدنی شدن مجدد فضای اقتصاد ایران و البته شرایط آب‌ وهوایی بر بازار مقاطع طویل حاکم شده است، از این رو فروشندگان شمش ناچار به کاهش قیمت‌هایشان شده‌اند و نمی‌توانند روی موج افزایش قیمت شمش در بورس کالا، نرخ محصولات خود را بالا بکشند. 

در این وضعیت تا زمانی که نوردکاران بتوانند با شمش‌های خارج از بورس بخشی از ظرفیت کارخانجاتشان را فعال نگه دارند، دلیلی برای خرید شمش‌های گران بورس کالایی ندارند و طبیعتا روی موج نرخ‌های بورسی، قیمت میلگردهایشان را نیز نه تنها تا 15 هزار بالا نخواهند برد، بلکه احتمال تداوم کاهش ملایم قیمت مقاطع طویل فولادی یا در بدترین حالت ثبات نسبی در روزهای آتی وجود دارد؛ با تمام این تفاسیر می‌توان گفت فعلا کابوس میلگرد 15 هزار تومانی از سر بازار آزاد دور شده است. 

در این میان البته از زمانی که خبر صحبت‌های رئیس‌ جمهور درباره این که صرفا با آزاد شدن منابع ارزی بلوکه ‌شده کشور، قیمت دلار به 15 تا 16 هزار تومان خواهد رسید و دولت براساس لایحه بودجه تلاش می‌کند تا نرخ دلار را در سال آتی به مرز 12 هزار تومان نزدیک کند، جو بازارهای کشور را بیش از پیش بایدنی کرده است و شاهد کاهش 150 تومانی نرخ دلار نقدی در بازار آزاد و رسیدن آن به رقم 24 هزار و 600 تومان بودیم و البته نرخ فروش اسکناس دلار صرافی ملی نیز با افت 100 تومانی به رقم 24 هزار و 600 تومان رسید.

اتفاقی که به نوعی تاثیر مهمی بر بازار فولاد کشور نیز گذاشته است و بعضا شاهد اعلام قیمت‌های دوم کاهشی در بازار آهن بودیم ؛ البته این کاهش‌ها در قیمت‌های اعلامی بیشتر ملایم بود ، اما آن ‌طور که ما از فعالان بازار آهن شنیده‌ایم، بنگاه‌ داران و حتی خود نوردکاران به خریداران واقعی بخصوص در حوزه میلگرد آجدار تخفیف‌های مناسبی ارائه می‌دهند. 

در مجموع اما براساس قیمت‌های درب کارخانه اعلام ‌شده از سوی نوردکاران فولادی درروز گذشته شاهد کاهش 50 تا 300 تومانی نرخ عمده انواع میلگرد آجدار بودیم والبته تعداد معدودی از شرکت‌های این حوزه قیمت محصولاتشان را ثابت نگه داشتند ؛ در مجموع هم رنج قیمت میلگرد 14 آجدار در محدوده 12 هزار و 800 تا 13 هزار و 800 تومان قرار گرفت. همچنین بیشتر تولیدکنندگان محصولات حوزه نبشی و ناودانی نیز اقدام به کاهش 100 تا 200 تومانی قیمت محصولات خود کردند و البته برخی شرکت‌های این حوزه نسبت به کاهش بیشتر قیمت محصولاتشان مقاومت کردند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی