حراج سرمایه ملی با صادرات سنگ آهن

حراج سرمایه ملی با صادرات سنگ آهن
حراج سرمایه ملی با صادرات سنگ آهن

حراج سرمایه ملی با صادرات سنگ آهن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، در نگاه اول به صادرات سنگ آهنتنها بعد رشد تولید ناخالص داخلی و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر برای افزایش تراز تجاری توجه ها را جلب می کند اما گاهی کسب سودهای کوتاه مدت و تقدم منافع جزیره ای بر مصالح کلان ملی باعث تصمیماتی می شود که شاید در سالهایی نه چندان دور آثار سوء خود را بر زنجیره تامین کشور نشان دهند.که ادامه روند کسب سود های کوتاه مدت در تقابل با منافع ملی و افزایش وابستگی به بیگانگان برای تامین منابع می باشد.

با وجود وفور سنگ آهن در کشور اگر صادرات بی رویه آن مخصوصا خام فروشی مدیریت نشود و تمرکز ها بر سود های کوتاه مدت و انفرادی باشد قطعا در سال های آینده دیگر از وجود این منابع بی بهره خواهیم ماند و زنجیره فولاد کشور با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

با نگاهی به طرح جامعفولاد کشور می توان دریافت که با در نظر گرفتن ظرفیت معادن فعلی و معادن در حال اکتشاف تا سال ۱۴۰۴، زنجیره فولاد کشور با کسری تامین ۳۲ میلیون تن سنگ آهن روبرو خواهد بود. از طرفی، با توجه به ذخائر ۱٫۹ میلیارد تنی سنگ آهن کشور تا این افق، صنعت فولاد کشور بسته به نرخ بهره گیری از ظرفیت تولید، تنها برای ۱۵ تا ۲۲ سال پس از ۱۴۰۴ سنگ آهن در اختیار دارد و پس از آن به واردکننده ای صرف برای سنگ آهن در دنیا بدل خواهیم شد.

اگرچه صادرات سنگ آهن در برخی کشورها مانند برزیل و استرالیا نیز انجام می شود، اما با نگاهی به سیاستهای آنها می توان دریافت که این جوامع عملا تمایلی به سرمایه گذاری در صنایع پایین دست  و خام فروشی سنگ آهن ندارند.

 با توجه به این که سنگ آهن ایرانی نسبت به رقبای خود از قیمت کمتری برخوردار است و مشکلات ناشی از وضع تحریم های آمریکا علیه تجارت با کشورمان نیز مزید بر علت شده است باز هم شاهد درخواست تخفیفات بیشتری از جانب مشتریان برای خرید این محصولات از ایران می باشیم.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

پرینت صفحه لیست قیمت ها در تلگرام کانال آهن خبر

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳