خروج قیمت شمش فولادی از تعیین دستوری

خروج قیمت شمش فولادی از تعیین دستوری
خروج قیمت شمش فولادی از تعیین دستوری

بنابر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، وضعیت فعلی قیمت‌ های محصولات زنجیره ارزش فولاد، پیامدهای قیمت‌ گذاری دستوری در زنجیره آهن و فولاد کشور و در نهایت نتیجه‌گیری و پیشنهاد به معاونت معدنی وزارت صمت ارائه خواهد شد. از این رو باید توجه داشـت که از...

بنابر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، وضعیت فعلی قیمت‌ های محصولات زنجیره ارزش فولاد، پیامدهای قیمت‌ گذاری دستوری در زنجیره آهن و فولاد کشور و در نهایت نتیجه‌گیری و پیشنهاد به معاونت معدنی وزارت صمت ارائه خواهد شد. از این رو باید توجه داشـت که از دیدگاه کلان، قیمت گذاری سـنگ آهن و کنسـانتره، پایین‌تر از نرخ بازار در هر صـورت میل به صـادرات این اقلام را افزایش خواهد داد، همچنین با کاهش انگیزه برای اکتشاف جدید، عمر معادن کوتاه شده و با کاهش بهره‌وری کارخانجات فولاد به دلیل بهره گیری از نهاده ارزان، در بلند مدت تولید فولاد کشور با خطر جدی روبرو خواهد شد.

این پیشنهاد حاکی از اتفاق نظر کلیه ذینفعان زنجیره آهن و فولاد در ایجاد الگوی اقتصادی قابل دفاع و همچنین عدم بهره گیری مصرف کننده نهایی از سرکوب قیمت است، به این شکل که قیمت شمش فولادی از تعیین دستوری خارج و قیمت گذاری به روند های بازاری محول شود. بنابر اظهارات کارشناسان بازار فولاد، متوازن بودن زنجیره و تناسب در عناصر مختلف زنجیره بسیار مهم است، در نهایت اقتصاد فولاد از اهمیت بالایی برخوردار است و از سنگ آهن تا شمش، همه باید در توازن قرار گیرند چراکه بخش‌ های مختلف زنجیره به هم پیوسته است. ایجاد توازن در زنجیره، تامین آتی انتهای زنجیره یعنی فولاد را هم در بر می‌ گیرد و کشور را به دستیابی به افق ۱۴۰۴ و تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نزدیک می‌کند.  متوازن بودن زنجیره بدین معناست که فشارها را از بالا دست برداشته و با ایجاد توازن از بالا تا پایین دست زنجیره اجازه بدهیم تا معدن نیز سود آوری داشته باشد و سرمایه‌ گذاری در آن شکل بگیرد. بدین ترتیب بازار به بهبود نسبی خواهد رسید و روند بهتری را طی خواهد کرد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی