دست های پشت پرده بازار آهن

دست های پشت پرده بازار آهن
دست های پشت پرده بازار آهن

بررسی پشت پرده های گران شدن ۳۰ درصدی آهن و فولاد در بازار که طبق اعلام نظر کارشناسان بسیار فراتر از قیمت های واقعی می باشد. در همین رابطه رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد اذعان داشت که: یکی از عوامل افزایش قیمت فولاد فرآیند مهندسی شده و قطره چکانی عرضه مواد اولیه به ...

بررسی پشت پرده های گران شدن ۳۰ درصدی آهن و فولاد در بازار که طبق اعلام نظر کارشناسان بسیار فراتر از قیمت های واقعی می باشد. در همین رابطه رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد اذعان داشت که: یکی از عوامل افزایش قیمت فولاد فرآیند مهندسی شده و قطره چکانی عرضه مواد اولیه به کارخانه‌ها است. البته می توان یکی دیگر از مهمترین عوامل افزایش قیمت در بازار آهن را تغییر و نوسان قیمت دلار دانست البته نباید از بعد روانی  افزایش قیمت ها نیز غافل ماند. در کشور ۱۷ میلیون تن تولید شمش و ۱۲ میلیون تن اسلب داریم در حالی که مصرف کشور بسیار کمتر است، اما نکته مهم این است که چرا مواد اولیه به کارخانه‌ها داده نمی‌شود یا در بورس به گونه‌ای رفتار می‌شود که کمبود مواد اولیه وجود دارد و با قیمت‌ها بازی می‌کنند، بورس جایگاه اصلی و شفافیت خود را از دست داده است در حالی که قرار بود محل شفاف سازی قیمت و عرضه کالا‌ها باشد.

بورس در حال حاضر جایگاه واسطه‌ای به خود گرفته و نقش اساسی در قیمت‌ها دارد و رانت عجیبی پشت این موضوع نهفته است و اگر به دنبال اصلاح هستیم باید از قانون تبعیت کنیم و هر کس به جایگاه اصلی خود برگردد. رییس اتحادیه فروشندگان آهن تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر بورس و کارخانه‌ها جای توزیع کننده‌ها را گرفتند و تمامیت خواه جولان می‌دهند و با توجه به رانتی که دارند بازار را به سمت و سوی گرانی، هرج و مرج و بی برنامگی می‌بزند.

وی خاطرنشان کرد: اخیر دولت را نیز تحت فشار قرار دادند و برای اینکه وضعیت آرام شود دولت ناچار شد با رفتار این گروه به نوعی همراهی کند و موجب افزایش قیمت در بازار آهن و فولاد شده است و کسی هم پاسخگو نیست. توزیع آهن و فولاد باید به اتحادیه واگذار شود و توزیع از هر طریق دیگر غیرقانونی و اجحاف به مصرف کننده و تداخل در کار توزیع کننده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (3)

 • عسکریان
  عسکریان1399/05/02 - 23:13 پاسخ

  مردم از شما به عنوان یک رسانه سپاسگزارن که پیگیر مشکلات هستید . و امید مردم به پیگیری شما از مسولان نیباشد چون صدای ما را کسی نمی شنود و نمی دانیم چطور پیگیری کنیم . با سپاس فراوان

 • علی
  علی1399/04/30 - 13:19 پاسخ

  بنظرم در اقتصادی که دولت و مردم معیارشان دلار و مبنای کار آن دلالی باشد صنعت آن هم آر همان جنس خواهد شد. اگر به روند قیمتها در صنعت خودرو در یکسال گذشته توجه کنیم بخوبی دیده می‌شود که صنعت آهن و فولاد هم بر همان روال دارد پیش می‌رود. تا زمانی که کشش بازار داخلی حتی از دلار آزاد هم بالاتر است به اسم عرضه قطره چکانی، وجود حباب و .... وضعیت توجیه خواهد شد. تا پول بی‌زحمت در دست رانت خواران، خصولتیها و بانک‌ها است مردم باید تماشاچی این سیرک در اقتصاد ایران باشند.

  • ص.ش
   ص.ش1399/04/30 - 23:49

   واقعاً عبارت سيرك رو خوب اومدى

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.