دلایل کاهش صادرات فولاد

دلایل کاهش صادرات فولاد
دلایل کاهش صادرات فولاد

آهن پرایس: محمد کشانی علت اصلی کاهش صادرات فولاد در سال جاری را ایجاد محدودیت‌های صادراتی از سوی دولت دانست و گفت: امسال به دلیل فشاری که به دولت به علت اظهار کمبود مواد اولیه از سوی واحدهای پایین‌ دستی وارد شد، وزارت صمت ضریب و شاخصی را با نگاه به ...

آهن پرایس: محمد کشانی علت اصلی کاهش صادرات فولاد در سال جاری را ایجاد محدودیت‌های صادراتی از سوی دولت دانست و گفت: امسال به دلیل فشاری که به دولت به علت اظهار کمبود مواد اولیه از سوی واحدهای پایین‌ دستی وارد شد، وزارت صمت ضریب و شاخصی را با نگاه به بازار داخلی تعریف کرد که همین مساله باعث کاهش صادرات فولاد شد، چراکه دولت فولادی‌ها را ملزم کرده است که محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند و خود این موضوع، محدودیت‌هایی را برای صادرات فولاد ایجاد کرده است.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران رشد شدید قیمت‌های جهانی محصولات فولادی و تفاوت فاحش نرخ این محصولات با قیمت فولاد در بازار داخلی را عامل ایجاد انگیزه زیاد برای خرید از بورس کالا دانست و عنوان کرد: با مشاهده نمودارهای مربوط به قیمت محصولات فولادی در هفته گذشته، متوجه فاصله زیاد قیمت جهانی محصولات فولادی در بورس کالا و بازار جهانی می‌شویم؛ به طور مثال، در هفته گذشته اگر قیمت شمش صادراتی ۵۷۰ دلار در هر تن بود، این شمش در بورس کالا با در نظر گرفتن نرخ دلار نیمایی با قیمت ۴۷۰ دلار عرضه شد و خریداران بورسی ، محصولات فولادی را با حداقل ۱۰۰ دلار کمتر از نرخ‌های جهانی خریدند. همین تفاضل قیمتی نیز انگیزه‌ای قوی برای خرید شمش از بورس کالا و تبدیل آن به میلگرد برای صادرات به بازارهای جهانی با قیمتهای جهانی ایجاد کرد.

وی بخش زیادی از تقاضا برای خرید محصولات فولادی در بورس کالا را تقاضای کاذب دانست و افزود: اصولا از ۳۰ میلیون تن تولید محصولات فولادی در بازار داخلی، کشش بازار مصرفی حداکثر ۱۳ تا ۱۴ میلیون تن است و بیش از این تقاضا برای فولاد در ایران وجود ندارد. این یعنی تولید محصولات فولادی بیشتر از مصرف داخلی است، اما تفاوت قیمت‌های جهانی با نرخ‌های بورس کالا، انگیزه خرید از بورس را افزایش داده است، چون همه می‌دانند اگر به فرض این هفته فولاد بخرند، در هفته آینده قیمت‌ها افزایشی است و می‌توانند محصولات خریداری‌شده را با نرخ‌های بالاتر بفروشند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.