راهکارهای تعدیل بازار فولاد

راهکارهای تعدیل بازار فولاد
راهکارهای تعدیل بازار فولاد

آهن پرایس : اقبال شاکری یکی از اعضاء انجمن عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفت وگو هفته گذشته این کمیسیون با مسئولان وزارت صمت و بورس کالا اظهار کرد: متاسفانه هیچ‌کدام از نمایندگان این دو سازمان، اطلاعات و راه حل موثری برای بهبود شرایط بازارهای فولاد و ...

آهن پرایس : اقبال شاکری یکی از اعضاء انجمن عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفت وگو هفته گذشته این کمیسیون با مسئولان وزارت صمت و بورس کالا اظهار کرد: متاسفانه هیچ‌کدام از نمایندگان این دو سازمان، اطلاعات و راه حل موثری برای بهبود شرایط بازارهای فولاد و سیمان نداشتند و راهکار موثری هم پیشنهاد نکردند ؛ حتی در برنامه‌های وزارت صمت و بورس کالا راهکاری برای کنترل بازار فولاد یا بازار سیمان دیده نمی‌شد و بیشتر صحبت‌های مطرح‌شده در جلسه هفته گذشته بسیار جامع و غیرکاربردی بود.

 اما قرار شده است که وزارت صمت طی مشورت با وزارتخانه‌های اقتصاد و راه و شهرسازی گزارش و پیشنهادات خود درباره بازار مصالح ساختمانی را تا دو هفته دیگر به کمیسیون عمران ارائه دهد. 

شاکری با بیان این که گزارش وزارت صمت درباره بازار مصالح ساختمانی و پیشنهادات این وزارتخانه احتمالا تا دو هفته دیگر به کمیسیون عمران ارائه خواهد شد، ادامه داد: با اظهاراتی که در نشست هفته گذشته مطرح شد، به نظر می‌رسد هیچ اقدام مشخصی برای بازارهای فولاد و سیمان انجام نشده است و عملا مصالح ساختمانی با افزایش قیمت مواجه هستند و به خصوص در حوزه فولاد اختلاف میان نرخ تمام‌شده تولید محصولات فولادی، قیمت این محصولات در بورس کالا و نرخ آن‌ها در بازار آزاد بسیار زیاد است.

بعد از برگزاری جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با برخی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مسئله ساماندهی بازارهای فولاد و سیمان به عنوان اصلی ترین مصالح ساختمانی، کمال علی‌پور خنکداری، نایب رئیس این کمیسیون تاکید کرد که کشور ما هم‌اکنون در حوزه مصالح ساختمانی با مشکل افزایش قیمت ناشی از عدم نظارت سازماندهی بازار رو به رو است و باید در این بخش نظارت قوی و اقدامی موثر انجام  شود.

وی همچنین در ادامه اظهار کرد قرار شده است که وزارت صمت تا ۱۵ اسفند جدول آنالیز قیمت مصالح ساختمانی را از کارخانه تا زمانی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، تهیه کند و به کمیسیون عمران ارائه دهد تا با پیدا کردن راهکاری مناسب از افزایش نرخ مصالح ساختمانی جلوگیری و بازار مربوطه کنترل شود.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : دو راهی قیمت ها در بازار فولاد

نکته حائز اهمیت در این‌ باره آن است که با وجود این که از ابتدای سال تاکنون قیمت مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان‌سازی بیش از دو برابر شده است، اما بسیاری از کارشناسان صنعت فولاد و همچنین برخی نمایندگان مجلس در هفته‌های اخیر با قیمت‌گذاری دستوری این محصولات مخالفت کرده‌اند.

از طرف دیگر نیز سازمان صنایع و معادن مجلس نیز از چهار ماه پیش طرحی را برای مدیریت زنجیره فولاد ارائه کرد و پس از تصویب این طرح در مجلس در ماه گذشته و نهایی شدن جزئیات آن در کمیسیون صنایع در هفته گذشته، هم‌اکنون بررسی جزئیات طرح فولادی مجلس در نوبت طرح درمجلس قرار دارد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.