سایه رانت بر قیمت سنگ آهن

سایه رانت بر قیمت سنگ آهن
سایه رانت بر قیمت سنگ آهن

آهن پرایس: سعید صمدی، رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران، با اشاره به این موضوع که استخراج بزرگترین ذخیره سنگ آهن کشور به علت قیمت گذاری رانتی و تکلیفی دولت برای سنگ آهن غیر ممکن شده است، بیان کرد: فولادسازان محصولات خود را بالاتر از نرخ جهانی...

آهن پرایس: سعید صمدی، رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران، با اشاره به این موضوع که استخراج بزرگترین ذخیره سنگ آهن کشور به علت قیمت گذاری رانتی و تکلیفی دولت برای سنگ آهن غیر ممکن شده است، بیان کرد: فولادسازان محصولات خود را بالاتر از نرخ جهانی در داخل عرضه می کنند، اما در این میان سنگ آهن را با یک سوم قیمت جهانی خریداری می کنند.

سعید صمدی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: طی چند سال اخیر میان صنعت سنگ آهن و فولادسازان چالش هایی ایجاد شده است که مساله قیمت گذاری سنگ آهن که در برگیرنده تولیدکنندگان سنگ آهن، مصرف کنندگان آن یعنی صنایع فولاد و همچنین دولت می باشد را می توان عاملی برای ایجاد این مشکلات در نظر گرفت. وی در این رابطه ادامه داد: رقابت و جدال میان سنگ آهنی ها و فولادسازان همواره وجود داشته و در این مورد هیچ زمانی هم به نتیجه ای نرسیده اند.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران به این موضوع که علت اصلی این مشکلات چیست، اشاره کرد و گفت: اگر هدفمان این است که کل نیاز کشور در زمینه سنگ آهن تامین شود و این هدف نیز به گونه ای صورت پذیرد که در نگاه فولادسازان نسبت به آینده خود تردیدی ایجاد نشود، در این صورت می بایست موضوع قیمت گذاری سنگ آهن بررسی و اصلاح شود.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تقابل نرخ ارز و بورس در بازار آهن

وی تصریح کرد: بسیاری از افراد با دامن زدن به این موضوع که ذخایر سنگ آهن ایران رو به اتمام است و از این رو باید مانع از صادرات آن شد، موجب شده اند از گسترش معادن سنگ آهن و همچنین سرمایه گذاری در این بخش جلوگیری شود. صمدی تاکید کرد: ورود دولت به رقابت میان سنگ آهنی ها و فولادی ها و همچنین قیمت گذاری، همواره سبب وجود رانت در حوزه سنگ آهن شده که این موضوع عمدتا گریبان گیر فولاد سازان می شود.

زمانی که قیمت سنگ آهن به صورت ساختگی از قیمت های جهانی پایین تر نگه داشته می شود، سرمایه گذاری در این بخش فقط به معادن پر عیار و متعارف وابسته خواهد بود که قیمت تمام شده پایینی دارند، چرا که با اعلام قیمت های تکلیفی و رانتی که از سوی دولت صورت می گیرد، برداشت بسیاری از ذخایر سنگ آهن، اقتصادی نخواهد بود.

وی بر این باور است که اگر فضای رقابتی در حوزه قیمت گذاری ایجاد شود، تولیدکنندگان به برداشت از ذخایر معدنی اقدام می کنند و در این رابطه بیان کرد: قیمت ها باید نزدیک به نرخ های جهانی مشخص شوند در غیر این صورت با توجه به ممنوعیت صادرات سنگ آهن، توسعه معادن از سوی معدن کاران انجام نمی شود و از این رو با تعطیلی برخی از معادن مواجه خواهیم شد. صمدی در پایان گفت: خروج دولت از حوزه قیمت گذاری و رقابت قیمتی میان سنگ آهنی ها و فولادسازان موجب استمرار تولید سنگ آهن در کشور خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: