سنگ آهن گرفتار سیاست های چین

سنگ آهن گرفتار سیاست های چین
سنگ آهن گرفتار سیاست های چین

آهن پرایس: برخلاف تحلیل هایی از سوی برخی از موسسات اعتبارسنجی بین المللی، طی دو هفته اخیر در بازار سنگ آهن با رشد تقاضا و به واسطه آن افزایش قابل توجه قیمت آن مواجه شدیم. اما این روند با اعلام شدن تصمیمی از طرف بزرگترین مصرف کننده و خریدار این محصول...

آهن پرایس: برخلاف تحلیل هایی از سوی برخی از موسسات اعتبارسنجی بین المللی، طی دو هفته اخیر در بازار سنگ آهن با رشد تقاضا و به واسطه آن افزایش قابل توجه قیمت آن مواجه شدیم. اما این روند با اعلام شدن تصمیمی از طرف بزرگترین مصرف کننده و خریدار این محصول تغییر کرد و به آرامی در مسیر کاهشی قرار گرفت.

کارشناسان این حوزه معتقدند که سال 2021 برای بازار سنگ آهن، سال پر اهمیتی محسوب می شود؛ زیرا در تاریخ 27 آوریل 2021 این محصول پس از پیشی گرفتن از سطوح ثبت شده که رقمی بین 190 الی 191 دلار بود، به رقم 193.85 دلار رسید که این مقدار را می توان در تاریخ به عنوان بالاترین رکورد در نظر گرفت. از نظر کارشناسان بازار سنگ آهن و کامودیتی نرخ های جدید اعلامی موجب غافلگیری بازار شده است.

برخلاف اینکه در مدت زمان یک هفته اخیر بازار با افزایش قیمت ها مواجه شده بود، اما در معاملات صورت گرفته سنگ آهن شاهد عقبگرد شدیدی بودیم، بدین ترتیب به واسطه شرایط موجود قیمت سنگ آهن با نوسان همراه است. در این بین برخی از فعالان بازار از روند موجود در بازار و سقوط ناگهانی قیمت ها متعجب شده اند، زیرا به دلیل محدودیت موجودی کارخانه ها و تجار، تقاضای فولاد در چین همچنان رو به بالا می باشد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: رشد قیمت میلگرد در سایه رکود

نشریه پلتس و اس اند پی گلوبال پیش بینی کرده بودند که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نرخ سنگ آهن می بایست کاهش پیدا می کرد، اما علت این افت قیمت از سوی این موسسات و عده ای از تحلیلگران بازار، شرایط کرونایی و تاخیر در بازسازی فضای بازار فولاد و همچنین به سرعت رشد نکردن ظرفیت های تولیدی تعطیل شده در دوران اوج گیری کرونا اعلام شده است؛ این شرایط در حالی است که اواسط هفته قبل شوک قیمتی به بازار سنگ آهن از سوی چین وارد شد.

این شوک به دلیل تصمیمی بود که دولت چین اتخاذ کرد؛ این تصمیم در جهت آزادسازی واردات محصولات فولادی و از سوی دیگر برداشتن مشوق های صادراتی که موجب خواهد شد تا مصرف این محصول در داخل این کشور کاهش یابد، اخذ شده بود. کارشناسان سطح بین المللی انتظار نداشتند که دولت چین در جهت کنترل قیمت سنگ آهن چنین تصمیماتی را اتخاذ کند. این مسئله در حالی است که چین توانسته با اعمال تغییرات در قوانین به بازار عرضه و تقاضا وارد شود و در این حوزه موثر واقع شود. به عبارت دیگر می توان گفت که در شش ماهه دوم سال جاری این امکان را دارد که به کنترل قیمت بازار سنگ آهن اقدام کرده و در این زمینه به موفقیت برسد.

با این تفاسیر، این طور به نظر می رسد که بازار سنگ آهن گرفتار سیاست های اتخاذ شده دولت چین شده است. در صورت تدوام یافتن روند حال حاضر از سوی این کشور تا پایان سال 2021 انتظار می رود با ریزش قیمت سنگ آهن و از طرف دیگر افزایش قیمت محصولات فولادی در جهان از جمله چین روبه رو شویم.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.