سوء مدیریت بر بازار فولاد

سوء مدیریت بر بازار فولاد
سوء مدیریت بر بازار فولاد

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، تولید فولاد در کشور از وضعیت بسیار خوبی برخوردار شده و حلقه‌های تولید در صنعت فولاد نیز در کشور کامل است. بنابراین در کنار تولید مازاد بر تقاضا، شاهد صادرات محصولات فولادی و ارزآوری این صنعت نیز هستیم...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، تولید فولاد در کشور از وضعیت بسیار خوبی برخوردار شده و حلقه‌های تولید در صنعت فولاد نیز در کشور کامل است. بنابراین در کنار تولید مازاد بر تقاضا، شاهد صادرات محصولات فولادی و ارزآوری این صنعت نیز هستیم. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در عین حال با انتقاد از اوضاع آشفته بازار فولاد با وجود تولیدات مازاد صنایع بالادستی اظهار داشت: سوء مدیریت باعث شده تا بازار فولاد با این شرایط روبه‌رو شود. 

رفتار دوگانه در سیاست‌ گذاری‌ ها برای تنظیم بازار فولاد، مانند عرضه بخشی از محصولات در بورس کالا و بخش دیگری در بازار آزاد یا همان بازار سیاه باعث شد تا عده‌ ای سود کلانی از آشفتگی این بازار ببرند و کالای مورد نیاز برخی واحدهای صنعتی تأمین نشود.

وی ادامه داد: سوداگری در بازار فولاد را نباید صرفا از چشم دلال‌ها دید. گاهی تولیدکننده و یا حتی مصرف‌کننده با سوداگری و کسب سهمیه مازاد بر نیاز، از مابه‌التفاوت قیمت‌ها در بازار منتفع می‌شود. این موضوع همانند دلار 4200 تومانی است و با ایجاد چند بازار با دو قیمت، پالس سفته بازی و دلالی به بازار داده می‌شود. ایزدخواه با اشاره به برنامه مجلس برای سامان بخشیدن به وضعیت بازار فولاد، گفت: براساس راهکار مجلس، می‌بایست واحد‌های تولیدی ملزم شوند تا تمامی محصولات خود را در بازار بورس کالا عرضه کنند.

وی ادامه داد: صادرات فولاد باید تا زمان عرضه کلیه محصولات در بورس کالا ممنوع شود و روند تأمین کالا برای صنایع پایین دستی صنعت طوری پیش رود تا رابطه بین‌ حلقه‌های زنجیره در صنعت فولاد برقرار شود و با تأمین کالا به قیمت منطقی همه زنجیره این صنعت رضایت داشته باشند. این درحالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان صنعت فولاد، تنها راه ثبات بخشی به بازار و رهایی از رانت‌خواری و کمبود کالا در صنایع پایین‌دستی فولاد، الزام همه حلقه‌های تولیدی به عرضه فولاد در بازار رقابتی و شفاف بورس کالا است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.