سیر کاهشی نرخ ارز و آهن

سیر کاهشی نرخ ارز و آهن
سیر کاهشی نرخ ارز و آهن

در جریان نوسانات دائمی در بازار ارز، خبرها حاکی از کاهش نرخ دلار بود. روز گذشته قیمت دلار با بازگشت به کانال 27 هزار تومان در این کانال تثبیت شده و با قیمت 27 هزار و 800 تومان معامله شد. از این رو به تأثیر از عقب‌نشینی نرخ دلار، قیمت روز آهن...

آهن پرایس: در جریان نوسانات دائمی در بازار ارز، خبرها حاکی از کاهش نرخ دلار بود. روز گذشته قیمت دلار با بازگشت به کانال 27 هزار تومان در این کانال تثبیت شده و با قیمت 27 هزار و 800 تومان معامله شد. از این رو به تأثیر از عقب‌نشینی نرخ دلار، قیمت روز آهن نیز کاهشی شده است. از دلایل اساسی کاهش نرخ دلار می‌توان به تصمیمات سیاسی جاری اشاره کرد که از جمله آنها پیشروی مثبت تمهیدات مذاکرات برجامی است. همچنین بهبود بازار سنگ آهن و محصولات CIS نیز از دلایل دیگر عقب‌نشینی نرخ دلار است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ثبات توأم با ریزش در بازار آهن

اگرچه به‌دلیل در پیش بودن فصل سرما احتمال کاهش تولید گندله و کمبود گاز وجود دارد اما دولت سعی دارد از نوسانات و تغییر قیمت‌ها جلوگیری کند به همین دلیل احتمال می‌رود قیمت‌ محصولات فولادی در بازار آهن کاهشی و تا حدودی ثابت بماند. زیرا آمار و بررسی‌های اخیر قیمت‌ها در بازار آهن نیز بیانگر کاهش قیمت‌ها و ثبات نسبی در برخی مبادی فروش بود.

براساس اخبار موجود از بازار آهن قیمت میلگرد در بخشی از بازار با ثبات همراه بود و در برخی از شرکت‌ها کاهش قیمت داشت. به عنوان نمونه قیمت میلگرد آجدار 14 کارخانه نیشابور به قیمت 15 هزار و 400 تومان به فروش ‌رسید که کاهش 100 تومانی داشت. قیمت ناودانی و نبشی نیز در اغلب مبادی فروش ثابت بود و تنها یک شرکت افزایش قیمت داشت. همچنین قیمت تیرآهن در بخش کیلویی تقریبا ثابت بود و در بخشی از بازار کاهش 100 تومانی نیز مشاهده می‌شد، در قسمت شاخه‌‌فروشی نیز 10 تا 50 هزار تومان با کاهش اعلام قیمت شد. قیمت پروفیل‌ها نیز مانند سایر محصولات فولادی حدود 600 تومان کاهش داشت. به طور مثال پرووفیل با ضخامت 2 کارخانه پایا اصفهان با قیمت 27 هزار تومان معامله ‌شد که بیانگر کاهش 500 تومانی این محصول بود.

اخبار موجود از بورس کالا هم بیانگر وجود برخی موانع در اجرای درست عرضه محصولات فولادی در بورس است. خسرو حجتی مسئول خرید گروه صنعتی فولاد یزد در این زمینه اظهار کرد: بورس کالا محل امنی برای عرضه همه محصولات فولادی است، این طرح به دلیل نبود ظرفیت در بازار در دولت قبلی اجرایی نشد، اما همچنان با برخی موانع و مشکلاتی در اجرای این تصمیم مواجه هستیم. وی گفت: با افزایش سرعت چرخه خرید در بورس کالا، امید می‌رود محصولات میانی مانند شمش و محصولات نهایی همچون میلگرد و ... در بورس کالا عرضه شود و خرید از این طریق نیز رواج یابد. ازجمله دلایل رونق نیافتن خرید از بورس این است که خریدار به اشتباه فکر می‌کند با خرید از بورس کالا باید مالیات بیشتری بپردازد درحالی که با خرید از هر طریقی همین مقدار مالیات در قبال آن باید پرداخت شود.

در این بین کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر ارشد بین‌المللی سنگ آهن و فولاد درباره بازاریابی محصولات فولادی و تضادی که بین معدن، فولاد و نورد وجود دارد، گفت: این بخش‌ها از پایه هیچ مشکلی با هم ندارند بلکه تضاد در بین فعالان این بخش‌ها حاکم است و به‌طور کلی منافع این بخش‌ها با هم در تضاد نیستند.
صدور محصولات فولادی هیچ اشکالی ندارد و برای رقابت بهتر در بازارهای جهانی باید هر نوع محصولی که امکان صادرات دارد را صادر کرد، حالا فرقی نمی‌کند این محصولات معدنی، میانی و یا نیمه نهایی باشد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: