شاخص قیمت گذاری در بازار فولاد

شاخص قیمت گذاری در بازار فولاد
شاخص قیمت گذاری در بازار فولاد

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، بهای میلگرد شاخص قیمتی بازار فولاد است که با اثر پروانه ای بر بازار سایر مواد اولیه، نگرانی جدی از افزایش قیمت تمام شده محصولات نهایی و تشدید تورم در بخش هزینه تولید در گروه های مختلف صنعتی را به وجود می آورد. افزایش نرخ بازار فولاد و...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، بهای میلگرد شاخص قیمتی بازار فولاد است که با اثر پروانه ای بر بازار سایر مواد اولیه، نگرانی جدی از افزایش قیمت تمام شده محصولات نهایی و تشدید تورم در بخش هزینه تولید در گروه های مختلف صنعتی را به وجود می آورد. افزایش نرخ بازار فولاد و اثر پروانه ای آن بر سایر بازارهای مواد اولیه حاکی از این است که باید در انتظار اولین تکانه های قدرتمند یک تورم در فاز قیمت تمام شده بسیاری از کالاها باشیم. آزادی عمل موجود در بازار فولاد در کنار تاثیرپذیری این بازار از نوسان بهای ارز و نقدشوندگی بالای آن سبب شده تا بازار فولاد با محوریت میلگرد به یکی از شاخص های قیمتی در بین بازارهای کالایی کشور آن هم در شرایطی که در رکود تاریخی قیمت این بازار قرار داریم تبدیل شود.

به عبارت ساده تر می توان گفت بازار مصنوعات فولادی به عنوان یکی از بازارهای مهم پیش نگر در اقتصاد ایران محسوب می شود که این بازار ظرف ماه های اخیر رشد نرخ بزرگی را تجربه کرده است. در این بین نقدشوندگی بالای فولاد در کنار نوسان نرخ آزادانه آن باعث شده تا بازار مصنوعات فولادی در کشور به بستری برای تبدیل نقدشوندگی به کالا تبدیل شود و در واقع نرخ فولاد به یک شاخص قیمتی برای بازار سایر مصنوعات فلزی یا حتی دیگر بازار های کالایی باشد.

در این میان بهای میلگرد نیز خود شاخصی برای نوسان نرخ بازار فولاد به شمار می رود، همچنین بهای میلگرد دربازار آزاد از قرابت بالایی با شاخص بورس اوراق بهادار برخوردار است. بنابراین می توان از روند قیمتی در بازار مصنوعات فولادی به عنوان سیگنال پیش نگر استفاده کرد که این سیگنال این روزها از ایجاد ابر تورمی در کشور خبر می دهد. در حالی که نرخ ارز نیمایی از هفته آخر فروردین تا هفته ابتدایی مهر رشد 62 درصدی و نرخ ارز آزاد نیز در همین زمان  افزایش 79 درصدی داشته است، نرخ هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد، افزایشی 100 درصدی را تجربه کرده و از 5900 تومان به 12300 تومان رسیده است.

همچنین قیمت پایه هر کیلوگرم شمش فولاد نیز در همین زمان رشدی 127 درصدی داشته و از 3600 تومان به 8200 تومان در معاملات روز اول مهر رسیده است. همچنین میانگین نرخ معامله هر کیلوگرم شمش فولاد در بورس کالا هم از 4 هزار تومان با افزایشی 150 درصدی به 10 هزار تومان در معاملات روز اول مهر ماه رسید.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.