شوک قیمت در بازار آهن

شوک قیمت در بازار آهن
شوک قیمت در بازار آهن

آهن پرایس: در شرایطی که بازار آزاد آهن در فصل سرد سال و تداوم کاهش انتظارات تورمی ناشی از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا طبیعتا باید در رکود شدیدی قرار داشته باشد، اما برخی گمانه‌ زنی‌ها از احتمال اوج ‌گیری مجدد موج رشد قیمت‌ها از...

آهن پرایس: در شرایطی که بازار آزاد آهن در فصل سرد سال و تداوم کاهش انتظارات تورمی ناشی از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا طبیعتا باید در رکود شدیدی قرار داشته باشد، اما برخی گمانه‌ زنی‌ها از احتمال اوج ‌گیری مجدد موج رشد قیمت‌ها از هفته جاری حکایت دارد و شاید کابوس میلگرد 15 هزار تومانی تا دو هفته آتی دور از ذهن نباشد.

البته در روز گذشته خبرها از ثبات نسبی یا کاهش ملایم قیمت‌ها در مبادی فروش حکایت داشت اما با توجه به نزدیک شدن به تغییر قیمت پایه شمش و مقاطع در بورس کالا اگر هم این هفته قیمت‌ها در برابر رشد مقاومت کنند، بازار در هفته‌های آتی برای رسیدن به قیمت بورس کالا ناچار به رشد شدید نرخ‌ها خواهد شد. البته یخ زدگی تقاضا در بازار به علت کاهش فعالیت‌های ساختمانی در فصل سرما و اجرایی نشدن طرح‌های عمرانی دولت به علت کسری بودجه می‌تواند سدی نه چندان محکم در برابر روند صعودی بازار باشد.

در شیوه‌ نامه جدید دولت، نرخ‌های پایه بورسی باید بر مبنای میانگین قیمت محصولات فولادی منطقه  CIS در نشریه متال بولتن در هفته آخر ماه میلادی در نظر گرفته شود. موضوعی که با توجه به رشد بیش از 90 دلاری قیمت بیلت و حدود 150 دلاری نرخ میلگرد صادراتی منطقه CIS از هفته قبل از اجرای شیوه‌ نامه جدید تا کنون باعث شده است که فاصله‌ای 2 تا 3 هزار تومانی در میان نرخ‌های پایه شمش بلوم، میلگرد و سایر محصولات فولادی در هفته‌های گذشته با نرخ‌های پایه احتمالی این محصولات در بورس کالا از هفته سوم دی ماه به بعد یعنی زمان عرضه‌های بورسی ماه آینده میلادی، ایجاد شود.

با وجود این که اکنون متوسط نرخ میلگرد 14 آجدار در بازار آزاد از مرز 13 هزار و 100 تومان نیز فراتر رفته است، اما با توجه به قیمت احتمالی بین 640 تا 650 دلار برای میلگرد صادراتی CIS در هفته آخر ماه دسامبر و با در نظر گرفتن نرخ تقریبی 25.5 تا 25.6 هزار تومان برای دلار نیمایی، قیمت پایه سبد مخلوط میلگرد در بورس کالا در هفته آینده می‌تواند به 14.2 تا 14.5 هزار تومان برسد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (3)

 • مصطفی مرسلی
  مصطفی مرسلی1399/10/09 - 13:22 پاسخ

  سلام دوستان ظرفیت تولید میلگرد داخل کشور حدودا دو برابر مصرف در داخل کشور هستش. و قیمت تموم شده خیلی پائینتر از این قیمت ها و حدود ۱۰ هزار تومان باید باشه. لطفا با این قیمتها کسی خرید نکنه...

 • عزیز
  عزیز 1399/10/09 - 07:18 پاسخ

  هر روز یک قیمت برای اهن لطفا قیمت ها پیگیر ی شوند مگه اهن تولید داخلی نمیباشد

 • ....
  ....1399/10/09 - 05:01 پاسخ

  ای بابا ما کاسب کاریم بدبخت شدیم رفت کار دیگه نمیشه کرد کار نیست دیگه

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.