شیب ملایم افزایش قیمت آهن

شیب ملایم افزایش قیمت آهن
شیب ملایم افزایش قیمت آهن

آهن پرایس: در طی هفته گذشته دلار نیمایی رشدی لاک پشت وارانه را در پیش گرفت و حتی در این میان در حدود 520 تومان نیز افزایش نرخ داشت، اما در بازار آزاد نرخ دلار روی کانال 25 هزار تومان بود. برخی کارشناسان اقتصادی برآن بودند که دلار می تواند تا...

آهن پرایس: در طی هفته گذشته دلار نیمایی رشدی لاک پشت وارانه را در پیش گرفت و حتی در این میان در حدود 520 تومان نیز افزایش نرخ داشت، اما در بازار آزاد نرخ دلار روی کانال 25 هزار تومان بود. برخی کارشناسان اقتصادی برآن بودند که دلار می تواند تا 26 هزار و 200 تومان شیب صعودی را طی کند اما دلار با نوسان در کانال 24 هزار و 950 الی 25 هزار و50 تومان مسیر کاهشی را طی کرد. 

عوامل خارجی موثر بر بازار داخلی همچون مذاکرات وین نیز نشان دهنده بررسی گزینه های پیش رو از هر دو طرف مذاکرات است و شاید مجددا دور جدید مذاکرات برقرار شود. 

در بخش بازارهای جهانی گویا اصلاح قیمتی جزئی قابل مشاهده است؛ برای نمونه قیمت بیلت صادراتی ایران فوب خلیج فارس در حدود 4 دلار کاهش قیمت داشته و روی نرخ 602 دلار در هر تن نشسته است. با این اوصاف در حالیکه عوامل بنیادین بازار هم در نوسان نیست عوامل دیگری دست در دست هم گذاشته تا رشد قیمتی را رقم بزنند. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: آشفتگی قیمت ها در بازار آهن

در روزهای ابتدایی هفته گذشته، نوسان جزئی نرخ ارز در افزایش قیمت ها موثر بود؛ پس از آن تکرار قیمت سازی بورس کالا از طریق قیمت پایه در امر افزایش قیمت ها دخیل بود. در روزهای پایانی هفته نیز خاموشی برق تیرآخر بر نابسامانی های بازار بود، همین خاموشی احتمال کاهش تولید را افزایش داد. در پی همین مسئله بسیاری از مبادی فروش نه تنها اعلام قیمت نداشتند بلکه فروش خود را بستند.

در پی همین شرایط، شیب ملایم قیمت ها علی الخصوص در بخش تیرآهن و میلگرد افزایش یافت که متوسط قیمت میلگرد 14 با افزایش 246 تومانی روی نرخ 15 هزار و 590 تومان نشست. 

این شیب ملایم افزایش قیمت ها  ممکن است در روز ابتدایی هفته جاری نیز ادامه یابد. اما از آنجایی که اخیرا  بازار در رکود بوده است می توان اظهار داشت که حتی اگر  در مدت زمان دو هفته تولیدات فولادی متوقف شوند؛ باز هم انبارها به حد کافی موجودی کالا دارند. البته لازم به ذکر است که در بخش صادراتی ممکن است دچار مشکل شویم. 

از سوی دیگر جو روانی بازار همچنان چشم انتظار کاهش قیمتی است. بنابراین حتی اگر روز ابتدایی هفته با تب و تاب و افزایش قیمت آغاز شود پس از آن دوباره به مسیر نزولی خواهد افتاد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • مجتبی تاجیک
    مجتبی تاجیک1400/04/20 - 01:06 پاسخ

    آیا قیمت میلگرد بالاتر میرود صلاح هست خرید کنیم

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.