ضرر کنندگان بازارآهن چه کسانی هستند؟

ضرر کنندگان بازارآهن چه کسانی هستند؟
ضرر کنندگان بازارآهن چه کسانی هستند؟

ضرر کنندگان بازارآهن چه کسانی هستند؟

بازار آهن به شدت تحت تاثیر جو روانی اتفاقات غیر منتظره سیاسی قرار گرفته است که حتی با مکانیزم کشف قیمت فعلی حاکم بر بورس کالا در خصوص اصلی ترین عامل تعیین قیمت‌های کف بازار مقاطع طویل فولادی، مردم نباید خیلی منتظر نوسانات هیجانی کاهشی در بازار مقاطع باشند. 
متعاقب با نشر خبر تحریم فولادسازان، جمعی از متقاضیان خرید و فروش در بازار نگران ادامه روند موجود بازار می باشند چرا که احساس می کنند، آنهایی که خرید نکرده‌اند به نوعی جامانده‌ ی روزهای خوش بازارند و یا انهایی که خرید کرده‌اند و با موج افزایشی پیش رفته‌اند، متضرر از ریزش احتمالی قیمتها و روند معکوس بازار می باشند.

اگرچه کارشناسان معتقدند که اصلی ترین عامل کنترل قیمت های بازار مقاطع طویل فولادی، مکانیزم تعیین نرخ عرضه محصول نهایی در بورس کالا می باشد که  خود تابع یکسری عوامل و مقررات بوده و سایر عوامل تاثیرگذار مثل نوسانات حادث شده در حوزه ارز یا سایر عوامل حتی تقاضا نیز تاثیر مستقیم و سریع روی آن می تواند داشته باشد. نرخ پایه عرضه مقاطع طویل فولادی در بورس کالا برای این هفته، حدود ۵ هزار تومان +vat بسته شده و از طرفی با توجه به مکانیزم کشف قیمت فعلی، امکان کاهش این نرخ به این سادگی‌ها و به این زودی‌ها میسر نخواهد شد . در بهترین یا بدترین حالت ممکن هفته ها زمان خواهد برد تا شاید شاهد کاهش تدریجی نرخ پایه عرضه مقاطع طویل فولادی در بورس کالا باشیم .

قدر مسلم وقوع هرگونه مسائل غیرمنتظره دیگر سیاسی هم، همچون گذشته در ایجاد جو هیجانی مثبت یا منفی بازار تاثیرگذار خواهد بود اما خوب یا بد از انجاییکه سنگ بنای مکانیزم فعلی توسط فولادسازان بزرگ تعریف شده، آنقدر که هیجانات افزایشی در تسریع روند افرایش قیمت های بازار هم‌راستا با این مکانیزم اثر گذار است، در روند معکوس بازار اینگونه نمی باشد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: