عدم عرضه مناسب در بورس کالا

عدم عرضه مناسب در بورس کالا
عدم عرضه مناسب در بورس کالا

عدم عرضه مناسب در بورس کالا

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، در معاملات روز گذشته در بورس کالا عرضه 220 تن از سبد میلگرد مخلوط با پایه قیمتی 3هزار 649 تومان بر هر کیلوگرم  دارای حواشی زیادی بود چرا که انتظار می رفت این عرضه به جذابیت بازار بیافزاید اما  تداوم روند معاملات حاکی از عدم وجود تقاضا برای خرید میلگردعرضه شده بوده است، این اتفاق هم چنین به این معنی بود که بهای میلگرد به‌عنوان یک محصول نهایی ساخته شده از شمش، از خود شمش معامله شده در روزهای گذشته کمتر بوده است یا به عبارت دیگر قیمت کالای نهایی از ماده اولیه خودش کمتر بوده و طبیعی است که چنین قیمتی منصفانه نباشد و بدین ترتیب مورد تایید نیز واقع نشد.

 و از سوی دیگر تابلوی معاملات، رقابت میان دو عرضه ی شمش ذوب آهن فولاد خزر یا فولاد کاوه جنوب کیش  را نشان می داد که هر دو معامله، قیمت‌هایی بالاتر از بهای میلگرد عنوان شده بود.

این اتفاقات حاکی از عدم وجود تعادل واقعی و حضور دست های پشت پرده در بازار فولاد و مصنوعات تولیدی آن است. بدین منظور معاون عملیات و نظارت بورس کالا پیرامون عرضه های صورت گرفته توضیحاتی ارائه دادند که بدین مضمون بوده است : در جلسه روز گذشته 4 عرضه صورت گرفت که دو مورد از آن به ثبت رسید و در دو عرضه دیگر که شامل محموله شمش و میلگرد بود معامله ای صورت نگرفت که علت آن عدم عرضه شمش با وجود مازاد تقاضا نسبت به عرضه، توسط عرضه‌کننده بوده است.

به بیان دیگر زمانی که  عرضه‌کننده حاضر به تامین تقاضا در بازار نمی باشد، درنتیجه قیمت کشف شده نیز منصفانه نخواهد بود.گرچه عرضه‌کننده باید با توجه به تعهدات عرضه خود که نزد وزارت صنعت داده است به وضعیت بازار توجه کند و وزارت صمت نیز بر‌اساس گزارش‌های هفتگی که از میزان عرضه عرضه‌کنندگان حکایت دارد، با عرضه‌کنندگان هماهنگی‌های لازم را انجام دهد هم چنان شاهد این بی نظمی ها در بازار فولاد و بورس می باشیم.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (2)

  • سرخاى على محمدى
    سرخاى على محمدى1397/12/15 - 10:46 پاسخ

    با سلام نظر به اينكه چرا شمش را از ميل گرد بالاتر ميخرند بدليل اينكه ميل گرد اشباه شده وتقاضاى براى خريد بسيار كم است ولى شمش بخاطر اينكه ورق بسيار گران است وزمينه اش كم وتوليد ورق به صرفه است بخاطر اين شمش از ميل گرد گران است

  • رضا
    رضا1397/12/15 - 10:45 پاسخ

    دست های پشت پرده ،! راستی چرا فکری به حال این دست های پشت پرده نمیکنند؟ حالی درون پرده بسی فتنه میرود ،،، تا آن زمان که پرده برافتد چه ها کنند ،،، حافظ،،

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳