عرضه فولاد بورسی براساس تولید

عرضه فولاد بورسی براساس تولید

انتشار بخشنامه تعیین کف عرضه محصولات فولادی در بورس کالا واکنش‌هایی متعددی در پی داشت. به عقیده شماری از کارشناسان حجم عرضه محصولات فولادی بهتر است براساس تقاضا تعیین شود نه براساس تولید؛ ضمن اینکه عبور از الزام عرضه کل محصولات فولادی در بورس اقدام مثبتی تلقی می‌شود....

آهن پرایس: روز گذشته پس از تلاش برای رشد قیمت روز آهن، شاهد بازگشت ثبات در غالب مبادی فروش بودیم؛ اگرچه برخی از کارخانه‌ها نوسانات متعددی داشتند و با کمی کاهش و افزایش قیمت محصولات خود را عرضه کردند.

بازار ارز نیز پس از نوسانات افزایشی و قرار گرفتن در کانال 36 هزار تومانی، مجددا تا پایان روز اصلاح شد و قیمت هر دلار حدود 200 تومان کاهش یافت؛ اما در نهایت هر دلار در بازار آزاد حدود 35 هزار و 900 تومان مبادله شد.

بررسی نوسانات بازار آهن

روز گذشته قیمت میلگرد آجدار در اکثر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد اما نوسانات کاهشی 100 الی 400 تومانی هم مشهود بود و تعدادی از کارخانه‌ها نیز افزایش 150 تومانی داشتند به طوری که قیمت میلگرد در بازه 15 هزار و 500 الی 16 هزار و 300 تومان برآورد شد و نرخ متوسط آن نیز 15 هزار و 840 تومان اعلام شد.

قیمت نبشی و انواع ناودانی در کلیه شرکت‌ها ثابت بود، نرخ انواع لوله‌ها نیز بدون تغییر قیمت عرضه شدند؛ همچنین غیر از افزایش 100 الی 500 تومانی در تعدادی از کارخانه‌ها، قیمت قوطی پروفیل در سایر مبادی فروش ثابت اعلام شد.

قیمت تیرآهن نیز در اکثر شرکت‌ها ثابت بود اما تیرآهن ذوب آهن اصفهان در بخش کیلوفروشی با کاهش 50 الی 200 تومانی اعلام قیمت شد و قیمت تیر ذوبی شاخه‌ای نیز ثابت بود.

ورق سیاه و انواع آن در برخی کارخانه‌ها افزایش 200 تومانی داشت درحالی که قیمت ورق گالوانیزه، ورق روغنی و رنگی در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

هر بار که موج افزایشی در بازار ارز ایجاد می‌شود روی همه بازارهای مالی و موازی نیز اثر می‌گذارد، اثر آن در برخی بازارها از جمله بازار فولاد به سرعت نمایان می‌شود اما برخی بازارها از جمله بازار مسکن حدود 6 ماه الی یک سال بعد تحت تأثیر قرار می‌گیرد که موجی از تقاضای واقعی در بازار ایجاد می‌کند.

هر ساله خرید و مصرف آهن و فولاد در ماه آبان و آذر به کمترین حالت خود می‌رسد و در این بازه زمانی شاهد اوج رکود در بازار هستیم و از اواسط دی ماه تا حدودی این روند تغییر میکند؛ اما نکته‌ قابل توجهی که وجود دارد شرایط فعلی کشور و اوضاع سیاسی اقتصادی جامعه است که سرمایه‌های مردم را به سوی دارایی‌هایی با نقدشوندگی بالا سوق می‌دهد و کمتر در بخش‌های دیربازده مانند مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بررسی میزان اثر جهش نرخ ارز در بازار مسکن و فولاد و اینکه آیا امسال هم مانند سال‌های گذشته بازار آهن از دی ماه تغییر روند خواهد داد یا نه، قابل پیش‌بینی نیست اگرچه براساس آمار موجود تقاضا همچنان در کف قرار دارد و در بخش تولید هم مازاد عرضه وجود دارد.

بررسی بخشنامه عرضه فولاد در بورس

روز گذشته خبر ابلاغیه کف عرضه محصولات فولادی در بورس منتشر شد که درصد عرضه محصولات کل زنجیره مشخص شده بود. این ابلاغیه واکنش‌های متعددی داشت که در ادامه نظر بهرام سبحانی رئیس انجمن فولاد در این‌باره بیان می‌شود.

بهرام سبحانی رئیس هیأت مدیره انجمن فولاد ایران این بخشنامه منتشر شده توسط وزارت صمت را مثبت تلقی کرد و گفت: عبور از الزام عرضه کل محصولات فولادی در بورس کالا از نکات مثبت این بخشنامه است.

وی در ادامه بیان کرد: کاهش میزان عرضه شمش القایی مدتها درخواست تولیدکنندگان بود که کاهش کف عرضه این محصول به 20 درصد در اوضاع فعلی بازار قدم مثبتی است.

سبحانی همچنین تصریح کرد: نظر انجمن بر این است که حجم عرضه در بورس 80 درصد تقاضا در نظر گرفته شود تا بدین وسیله میزان رقابت‌های واقعی نیز افزایش بیابد. با این شیوه نه دچار کاهش عرضه خواهیم شد که به افزایش قیمت‌ها منجر شود و نه تولیدکنندگان ملزم به عرضه محصولات خود بیش از نیاز خواهند بود که نتیجه این امر نیز افت رقابت است.

رئیس انجمن فولاد در ادامه افزود: بر مبنای این بخشنامه کف عرضه‌ شمش قوسی براساس ضریب 80 درصدی تولید است، این مورد به کار کارشناسی بیشتری نیاز دارد زیرا ممکن است 80 درصد تولید، بیشتر از نیاز و تقاضای صد درصدی کارخانه‌های مصرف‌کننده شمش قوسی باشد.

سبحانی در پایان گفت: نکات دیگری نیز وجود دارد که پس از گفت‌و‌گوی انجمن فولاد با وزارت صمت در این زمینه به اصلاح بیشتر این بخشنامه پرداخته خواهد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بی اعتنایی متقاضی به رشد نرخ دلار

همانطور که روز گذشته نیز بررسی کردیم براساس این بخشنامه عرضه برخی محصولات مانند آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله آهن همچنان صد درصد خواهد بود. شمش قوسی 80 درصد تولید، شمش القایی 20 درصد، میلگرد 60 درصد، تیرآهن 70 درصد، ورق گرم و سرد به طور 100 درصدی عرضه خواهند شد.

گفتنی است امروز حدود 37هزار و 968 تن نبشی و ناودانی و میلگرد در بورس عرضه می‌شود که از این میزان حدود 36 هزار و 768 تن به میلگرد اختصاص دارد که نرخ پایه آن 14 هزار و 795 تومان در نظر گرفته شده است. گویا حجم عرضه میلگرد در عرضه این هفته 90/7 کاهش داشته است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)