عرضه محصولات فولادی در بورس

عرضه محصولات فولادی در بورس
عرضه محصولات فولادی در بورس

آهن پرایس: امروز در تالار صنعتی بالغ بر ۱۲۸ هزار و ۹۱۰ تن از انواع محصولات فولادی مانند شمش و ورق که از این میزان حدود ۴۰ هزار تن شمش تختال خوزستان با نرخ پایه ۱۵۵ هزار ریال عرضه خواهد شد.البته این نرخ شمش تختال خوزستان نیز نسبت به عرضه قبلی...

آهن پرایس: امروز در تالار صنعتی بالغ بر ۱۲۸ هزار و ۹۱۰ تن از انواع محصولات فولادی مانند شمش و ورق که از این میزان حدود ۴۰ هزار تن شمش تختال خوزستان با نرخ پایه ۱۵۵ هزار ریال عرضه خواهد شد.البته این نرخ شمش تختال خوزستان نیز نسبت به عرضه قبلی ۲.۹ درصد کاهش خواهد داشت. قیمت پایه متوسط شمش بلوم ۱۲۷ هزار و ۳۴۳ ریال برآورد شده است که تقریبا ۱.۲ درصد از قیمت پایه قبلی بیشتر شده است.

بهرام شکوری عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: سازمان بورس کالا از نظرات تشکلهای زنجیره فولاد استفاده نمیکند و این یک ایراد است و همین امر منجر به نارضایتی و حتی اعتراضات فعالان اقتصادی شده است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: چالش‌ها و دغدغه‌های بازار فولاد

خردمندانه تر این است که وزیر جدید صمت با اهتمام و عملکرد دلسوزانه  با تشکلهای صنفی نشستی برگزار نماید و با نتیجه گیری و توجه به نظرات تشکلهای صنفی از جمله تولید کنندگان فولاد و انجمن سنگ آهن تصمیمات مهم را اتخاذ نماینده تا بدین وسیله چالش ها و التهابات بازار فولاد رفع گردد.

چنانچه چنین نشستی فی مابین وزارت نفت و تشکلهای فولاد برگزار گردد دل‌نگرانی های فعالان بازار فولاد در مورد مدیریت بورس و شرایط بورس برطرف خواهد شد و با جلب رضایت و اعتماد فعالان اقتصادی است که بورس کالا می تواند همانند اهرمی در جهت متعادل سازی بازار داخلی عمل نماید.

طهمورث جوانبخت یکی از فعالان صنعتی معتقد است: یکی از راهکارهایی که با اهتمام و پیگیری مد نظر وزیر صمت است حدف رانت از زنجیره فولاد است اما مساله این است که منظور ایشان از رانت دقیقا چه چیزی است؟ حد اختلافی که بین قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد دارند با قیمت همین محصولات که در بورس کالا دارند را که فی الواقع منجر به سرکوب قیمت های بورسی می گردد و در نهایت محصولات در بازار آزاد قیمت خودشان را دارند این شرایط را اصطلاحا رانت تعریف کرده اند.

اینجا است که اشتباه قیمت های دستوری و تصمیمات خلق الساعه نمود پیدا میکند، زیرا ما نیاز داریم که بر نحوه و میزان عرضه های محصولات فولادی در بورس کالا نظارت شود اما وقتی دولت وارد مقوله قیمت گذاری میشود و قیمت ها را دستوری تغییر میدهد اینجاست که رانت ایجاد میشود و بازار از توازن خارج میگردد و نیاز است وزیر صمت توجهی بسیار دلسوزانه و عمکردی بسیار موشکافانه را در این زمینه اعمال نماید.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 1 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: