عملکرد بازار سنگ آهن

عملکرد بازار سنگ آهن
عملکرد بازار سنگ آهن

آهن پرایس : کارشناسان بر این باورند سنگ آهن که دومین کومودیتی بزرگ بعد از نفت از نظر وزن و همچنین ارزش می باشد، می تواند به عنوان یک شاخص اقتصادی در بازارهای جهانی نقشی داشته باشد و جای رقیب خود یعنی مس را بگیرد. چرا که علاقه به سرمایه گذاری در بازار این ماده اولیه فولادسازی در سطح جهان بیشتر شده و از طرفی...

آهن پرایس : کارشناسان بر این باورند سنگ آهن که دومین کومودیتی بزرگ بعد از نفت از نظر وزن و همچنین ارزش می باشد، می تواند به عنوان یک شاخص اقتصادی در بازارهای جهانی نقشی داشته باشد و جای رقیب خود یعنی مس را بگیرد. چرا که علاقه به سرمایه گذاری در بازار این ماده اولیه فولادسازی در سطح جهان بیشتر شده و از طرفی با چرخه های صنعتی و اقتصادی به ویژه چین که بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن نیز می باشد پیوند دارد.

از سوی دیگر، برخی معتقدند سنگ آهن در ارتباط نزدیک با چرخه های اقتصادی چین از جمله محرک های اقتصادی و توسعه های زیربنایی آن است و شاید بتواند حتی بهتر از مس به عنوان یک شاخص اقتصادی کلان خود را نشان دهد. درسال 2020، اقتصاد چین در سطح دنیا بهترین عملکرد را داشته و شاید موتور حرکت و رشد اقتصادی دنیا باشد و سنگ آهن نیز نماینده این رشد بوده است. در حال حاضر قیمت سنگ آهن به بالاترین سطح 7 سال اخیر رسیده که به دلیل محدودیت عرضه و رشد تولید فولاد خام چین بوده است و همچنین در سطح جهان نیز بسته های محرک اقتصادی دولت ها برای بهبود اقتصادی بر پایه توسعه زیرساخت ها جهت نجات از رکود دوره پاندمی کرونا بوده است. 

امسال سنگ آهن 56 درصد رشد قیمت داشته در حالی که مس 24 درصد رشد قیمت داشته و برخی معتقدند امسال سنگ آهن بین کومودیتی ها بهترین عملکرد را داشته است. از آنجایی که امسال عملکرد بازار سنگ آهن با توسعه های اقتصادی و عملکرد سایر کومودیتی ها بیشتر هم تراز بوده، شاید بتواند یک شاخص اقتصاد کلان گردد. به گزارش آهن پرایس، فقط در طی 10 سال ، بازار سنگ آهن از بازاری مبهم با قراردادهای سالانه  به یک کالای مالی جهانی تبدیل شده است که به طور مرتب صفحه اول مطبوعات مالی را در دست دارد. مس به طور سنتی به عنوان فشارسنج سلامت اقتصادی جهان نقش داشته زیرا در توسعه  و پیشرفت غرب بسیار مورد استفاده قرار گرفته است ، در حالی که توسعه چین بیشتر با استفاده از میلگرد و سایر محصولات فولادی و مبتنی بر زیرساخت ها بوده است ، از این رو پیوندهای قوی آن با سنگ آهن مطرح است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.