فراز و فرود قیمت آهن

فراز و فرود قیمت آهن
فراز و فرود قیمت آهن

آهن پرایس: در روزهای ابتدایی هفته گذشته شاهد رکود شدید بازارآهن بودیم و همین رکود منجر به کاهش قیمت میلگرد روی رنج قیمتی 14 هزار تومان شد، اما سیاست خردمندانه فولادی ها در روزهای پایانی هفته پیش از طریق افزایش قیمت شمش، این روند کاهشی قیمت میلگرد را متوقف کرد. لازم به ذکر است...

آهن پرایس: در روزهای ابتدایی هفته گذشته شاهد رکود شدید بازارآهن بودیم و همین رکود منجر به کاهش قیمت میلگرد روی رنج قیمتی 14 هزار تومان شد، اما سیاست خردمندانه فولادی ها در روزهای پایانی هفته پیش از طریق افزایش قیمت شمش، این روند کاهشی قیمت میلگرد را متوقف کرد. لازم به ذکر است که رکود در بازار آنچنان چشمگیر بود که حتی پس از افزایش بسیار محدود قیمت ها ، بازار همچنان در ثبات بود.

در پی معاملات بورس کالا در هفته گذشته نه تنها فقط 28 درصد عرضه شمش معامله شد بلکه در معاملات مقاطع نیز هم 5 درصد از سبدهای میلگرد به معامله انجامید. می توان اظهار داشت که معاملات برای هر دو گروه کمتر از یک درصد بوده است. در بازارهای جهانی نیز دولت چین برای کنترل قیمت ها تلاش چشم گیری داشت ولی در نهایت امر موثر واقع نشد و نه تنها خبری از رشد شدید قیمت ها نیست بلکه اصلاح محدود قیمت ها نیز آغاز شد، در حالیکه در روز چهارشنبه به گزارش متال بیلت CIS  کاهش 10 دلاری را لمس کرد. 

در ادامه می توانید این خبر ا نیز مطالعه کنید: مقاومت بازارآهن در برابر تغییرات

دلار طی دو هفته اخیر در کانال 23 تا 24 هزار تومان نوسان داشت، نتیجه مذاکرات وین می تواند بر نوسانات ارز تاثیر مستقیمی گذاشته و نوسانات را تشدید کند. در رابطه با مذاکرات وین اظهاراتی متفاوت به چشم می خورد یکی از طرف های مذاکرات وین که کشور روس است معتقد است که این هفته با احتمال زیاد باید دور آخر مذاکرات برگزار شود و از سوی دیگر از کاخ سفید صحبت های متناقض دریافت می شود. نکته قابل توجه دیگر که نیاز به بررسی دارد، بحث اختلاف قیمتی دلار آزاد و دلار نیمایی است و گویا بازار ساز تا بدین لحظه تدبیری در این جهت نیاندیشیده است. 

با بررسی رفتار فولادی ها در سال جدید اینطور به نظر می رسد که تصمیم گرفته اند تا افزایش قیمتی را لحاظ کنند، گرچه آنان به افزایش قیمت کمرهمت بسته اند، در سوی دیگر میدان تورم انتظاری منفی و صبر وشکیبایی خریداران مشاهده می شود. همین مسئله موجب می شود که در نهایت، رکود عمیق تر و نوساناتی محدود به علت تغییر نرخ ارز مشاهده می شود. 

طبق بررسی ها و آنچه که ذکر شد احتمال کاهش قیمت ها از روزهای ابتدایی هفته جاری دور از ذهن نیست، اگر در این بین به واسطه مذاکرات، نرخ ارز نیز کاهشی شود شیب کاهش قیمت ها ممکن است تندتر شود، می توان دریافت که با نوسان اندک دلار در ابتدای هفته می توانیم شاهد ثبات قیمتی باشیم و در اواسط هفته نیز بایستی چشم انتظار قیمت پایه شمش باشیم و بر این اساس بازار روند جدید را نمایش خواهد داد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)