قطعی برق بلای جان صنعت فولاد

قطعی برق بلای جان صنعت فولاد
قطعی برق بلای جان صنعت فولاد

آهن پرایس: امین ابراهیمی کارشناس صنعت فولاد بیان کرد: عدم تامین برق فولادسازان چالشی است که سالهاست با آن مواجه هستیم. در سالهای پیشین نیز فولاد سازان با قطعی برق مواجه بوده اند؛ اما امسال به شکل قابل توجهی این قطعی برق افزایش یافت. البته قطعی برق واحدهای فولادی عموما در...

آهن پرایس: امین ابراهیمی کارشناس صنعت فولاد بیان کرد: عدم تامین برق فولادسازان چالشی است که سالهاست با آن مواجه هستیم. در سالهای پیشین نیز فولاد سازان با قطعی برق مواجه بوده اند؛ اما امسال به شکل قابل توجهی این قطعی برق افزایش یافت. البته قطعی برق واحدهای فولادی عموما در زمستان رخ میداد که در واقع این مسئله به دلیل افزایش مصرف گاز در کشور است و عدم تامین گاز مورد نیاز نیروگاه ها به وجود آمد؛ امسال از اردیبهشت ماه رویه قطعی برق تغییر کرد و بنگاه های تولیدی با مسئله تامین برق مورد نیاز خود مواجه شدند.

شرکت فولاد خوزستان میزان مصرفی 650 مگاوات مصرف برق دارد؛ اما در اردیبهشت ماه به این شرکت ابلاغ شد که فقط از 80 الی 90 رصد این میزان را مصرف نمایند؛ پس از آن دوباره همین میزان را به 50 درصد کاهش دادند. متاسفانه این میزان مصرفی برق را نیز پس از مدتی به 40 درصد و پس از آن به حدود 15 درصد دیماند اختصاص دادند که متاسفانه این میزان فقط صرف روشن نگه داشتن بخشی از تجهیزات و دستگاه ها می شود.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: کاهش میزان تولیدات فولادی

قطعی های برق در کشور از اردیبهشت ماه آغاز شد و در تیرماه به اوج رسید.حال آنکه فولادسازی صنعتی مادر است  و کاهش تولید محصولات و عقب ماندن از برنامه ریزی ها یکی از معضلات مهمی است که کاهش برق برای واحدهای تولیدی فولاد رقم زد.  

کاهش تولید شمش فولاد؛ عرضه این محصول در بازار را دچار اختلال می کند. در واقع شمش فولاد حلقه اصلی زنجیره آهن و فولاد است و در نتیجه مشخص کردن قیمت در حلقه های ابتدایی و انتهایی زنجیره به قیمت شمش وابسته است. چنانچه اختلالی در این بین ایجاد شود بلاشک حلقه های بالا دست و پایین دست نیز دچار اختلال می شوند. 

همین قطعی برق منجر به عدم ایفای به موقع تعهدات صادراتی می گردد و توقف تولید واحدهای فولادی، صادرات آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به پرداخت هزینه دیر کرد ارسال کالا و بد قولی در بازارای رقابتی دنیا می شود و بلا شک تبعات اقتصادی برای کشور به همراه دارد. 

در طی دو سال اخیر فولادسازان نقش مهمی در تامین ارز کشور داشتند؛ توقف تولید این مجموعه ها منجر به کاهش صادرات می شود و قطعا طی ماههای آینده منجر به کاهش ورود ارز به بازار داخل کشور خواهد شد. فی الواقع این چالشی بزرگ برای کشور خواهد بود که نمود اصلی خود را ماه های آینده بروز خواهد داد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.