قیمت آهن در یک ماه گذشته

قیمت آهن در یک ماه گذشته

 بازار آهن و فولاد در پایان هفته با ضعف تقاضا همراه بود و در عمده شرکت‌ها ثبات تا برخی کاهش قیمت‌ها مشاهده شد و آنطور که از شواهد و قراین پیداست با ثبات شرایط و اوضاع بازار که عوامل اثرگذار در تعیین نرخ محصولات فولادی هستند، هفته جاری نیز شاهد آرامش قیمت‌ها در بازار باشیم.

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد در نخستین هفته مرداد ماه با ریزش نرخ آهن آلات توأم بود که تا پایان هفته روندی ثابت و آرام به خود گرفت و تنها در شمار محدودی از شرکت‎ها کاهش نسبی قیمت روز اهن آلات مشاهده شد.

بازار ارز نیز نسبتا ثابت بود و در مرز 32 هزار تومان نوسانات جزئی را تجربه کرد. روز پنجشنبه هر دلار آمریکا در بازار آزاد حدود 31 هزار و 900 تومان مبادله شد.

تحلیل روزانه بازار آهن

با پایان هفته نوسانات نزولی قیمت آهن کیلویی متوقف شد و اکثر محصلات فولادی میل به ثبات داشتند، به همین ترتیب نرخ روز میلگرد آجدار عمدتا ثابت اعلام شد و در چند شرکت نیز کاهش 50 الی 300 تومانی مشاهده شد. در یک ماه گذشته که بازار در مسیر ریزش قیمت‌ها قرار داشت قیمت میلگرد 14 نیز با کاهش 8/4 درصدی که رقمی حدود هزار و 382 تومان است، از 17 هزار و 737 تومان به 16 هزار و 355 تومان رسید.

قیمت تیرآهن نیز تقریبا به همین منوال بود به طوری که در بخش کیلوفروشی قیمت‌ها عمدتا ثابت بود و در بخش شاخه‌فروشی نیز در کنار ثبت در برخی شرکت‌ها، کاهش 20 الی 30 هزار تومانی شاخه‌های پرفروش تیر ذوب آهن اصفهان نیز مشهود بود؛ نوسانات قیمت تیرآهن کیلویی در یک ماه گذشته نسبتا روندی افزایشی داشت، به طوری که از 18 هزار و 432 تومان به 18 هزار و 525 تومان رسیده است.

قیمت روز نبشی و ناودانی روز پنجشنبه تقریبا در کلیه شرکت‌ها بدون تغییر بود؛ اما در یک ماه گذشته روندی کاهشی داشته است. به این صورت که انواع نشبی با کاهش 7/1 درصدی که رقمی معادل 278 تومان است، از 19 هزار و 32 تومان به 17 هزار و 754 تومان ریزش داشته است. ناودانی ایرانی نیز به همین منوال بوده و در یک ماه اخیر با ده درصد ریزش از کانال 19 هزار و 932 تومانی به 18 هزار و 107 تومان رسیده است.

قیمت روز لوله داربستی، گازی، صنعتی و ... و انواع قوطی پروفیل نیز روز پنجشنبه عمدتا ثابت اعلام شدند اما در یک ماه گذشته این محصولات نیز ریزش قیمت داشتند، به طوری که پروفیل ضخامت 2 از کانال 24 هزار و 50 تومانی به 21 هزار و 625 تومان رسیده است که حدود 11 درصد و رقمی معادل 2 هزار و 625 تومان برآورد شده است.

همانطور که از آمارها به دست می‌آید روند کلی بازار در یک ماه گذشته عمدتا نزولی بود و در پایان هفته گذشته نوسانات کاهشی بازار متوقف شد. مبحثی که در چند رو گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته افزایش دوباره نرخ بهره فدرال رزرو است زیرا این امر خواه ناخواه کلیه بازارهای جهان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

براساس گزارش‌ها اثرات کوتاه مدت افزایش 0/75 درصدی نرخ بهره بانک مرکزی که تقریبا در بسیاری از بازارهای مالی نیز پیشخور شده بود به تابلوهای سبز شاخص بازارهای سهام منجر شد اما اثرات بلندمدت آن مقوله‌ای کاملا متفاوت است.

همچنین براساس آمار نرخ شمش صادراتی ایران به حدود 440 الی 460 دلار رسیده است که با کاهش چشمگیر تقاضای مصرفی و رکود ساخت‌وسازها به افت تقاضای سرمایه‌ای در بازار داخلی و در بین تجار منجر شده است.

در ابتدای سال با افت نرخ جهانی فولاد، اکثر تجار ضرر و زیان زیادی را متحمل شده و از تورم روزافزون کشور جاماندند که دلیل اصلی آن را می‌توان در هیجانات کاذبی که به واسطه انتشار اخبار قطعی برق و مهندسی عرضه و قیمت‌ها جویا شد که روندی معکوس با بازارهای جهانی داشت.

آمارها حاکی از آن است که امروز حدود 600 هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که شامل محصولاتی اعم از شمش بلوم، ناودانی، تیرآهن، سنگ آهن، آهن اسفنجی و ... است. براساس آمار حجم عرضه‌های امروز کاهش چشمگیری داشته است به طور مثال حجم شمش بلوم حدود 35 هزار و 200 تن برآورد شده که بیانگر کاهش 8 درصدی این محصول است، گفتنی است نرخ پایه این محصول نیز 14 هزار و 535 تومان در نظر گرفته شده است.

تنظیم بازار با تعیین ضرایب محصولات

حسام‌الدین والی کارشناس فولاد اظهار کرد: برای نرخ میلگرد و شمش ضریب 11 درصدی تعیین شده که به نظر می‌رسد بهتر است برای سایر محصولات نیز چنین ضرایبی تعیین شود، زیرا این امر به سامان‌بخشی و ایجاد نظم و تعدیل در بازار منجر می‌شود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: قیمت آهن تا کی کاهشی است؟

وی در ادامه بیان کرد: این درخواست از سوی انجمن فولاد به وزارت صمت ارسال شده است که درصورت اجرایی شدن شاهد سامان در بازار فولاد و آهن خواهیم بود.

این کارشناس فولاد تصریح کرد: تا پیش از این ضریب نرخ محصولات اعمال می‌شد که آن را حذف کردند ولی اگر دوباره اعمال شود و این ضرایب عادلانه تعیین شده باشد، به حل برخی مشکلات و اختلافات منجر خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)