موج جدید بی خیالی در تنظیم بازارآهن

موج جدید بی خیالی در تنظیم بازارآهن
موج جدید بی خیالی در تنظیم بازارآهن

موج جدید بی خیالی در تنظیم بازارآهن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازارآهن، اخیرا شایعاتی پیرامون صادر شدن مجوز صادرات بدون هیچگونه مانعی توسط دولت برای 5 فولادساز بزرگ و مهم کشور شنیده شد که در صورت تایید صحت این خبر نباید به فکر اصلاح بازار داخلی بود چرا بازار مادامی که با قحطی مصنوعی مواجه باشد مشکلی حل نمی شود. البته موضوع دیگری که دیروز در بازار آهن سایه انداخته بود و دهان به دهان بین برخی تجار رده بالا منتقل می‌گردید، بحث احتمال محدود سازی مجدد صادرات در واکنش به این کمبود پیش آمده مواد اولیه در بازار داخلی بود که احتمالا در روزهای پیش رو در اقدامی بازدارنده و التهاب شکن، صادرات فولادسازان بزرگ مجددا محدود خواهد گشت و می توان اندک اندک شاهد اصلاح قیمت ها در بازار داخلی بود.

به هر حال مدتی است که رفتار افسار گسیخته قیمت گذاری در بازارآهن به گسترش بی‌نظمی، نگرانی‌ها، هیجانات و برخی شایعات دامن زده که البته در خصوص کنترل بازار داخلی بارها عنوان کردیم که دولت اگر اراده کند، حداقل در خصوص فولاد و آهن به عنوان یک کالای ملی با برخورداری از یارانه ریالی تولید، قادر است با ایجاد محدودیت در صادرات به این قحطی مصنوعی پیش امده پایان دهد اما روند صعودی و افسار گسیخته نرخ دلار با توجه به اینکه به عنوان ضریبی برای تعیین نرخ فولاد در بازار داخلی تعیین شده است، ایجاد حباب قابل توجه در این بازار را با برخی شائبه ها روبرو می کند.

در حال حاضر نرخ "دلار سنا" یا همان دلار صرافی مورد استناد آقایان فولادساز و مسئولان تنظیم بازاری، روی ۲۱ هزار تومان ایستاده که با در نظر گرفتن شمش ۳۶۵ دلاری صادراتی به نرخی معادل با حدود ۷۶۵۰ تومانی یا شمش حدود ۸۳۰۰ تومانی +vat می رسیم که از این نظر، منطق و دیدگاه فولادسازان و ناظرین کنونی، برای بازار داخلی فولاد با استناد به این نرخ دلار نه تنها بازار فولاد حبابی نیست، بلکه قیمت ها باید روی این میزان تراز باشد!!!اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (3)

 • مهدی جربان
  مهدی جربان1399/04/16 - 21:31 پاسخ

  خسته شدیم همین،،،

 • علی
  علی1399/04/16 - 19:20 پاسخ

  این حجم از گرانی وتورم افسار گسیخته. در تاریخ کشور بی سابقه بوده ،بیشتر شباهت به سونامی داره. آیا در این حالت نباید ستاد بحران تشکیل بشه. ؟ اگر به روال عادی بروکراسی اداری بخواهد چاره جویی شود ،باعث تاسف است

 • بی خانمان
  بی خانمان1399/04/16 - 17:52 پاسخ

  خواهشم از دولت مردان و تولید کنندگان و دلالان میلگرد و اهن این هست که تا میتونید قیمتها را بالا ببرید اینقدر بالاباشه که دیگه کسی قدرت خرید نداشته باشه و جرات نکنه حتی اسم میلگرد رابه زبان بیاره اونوقت دیگه عالی میشه ازهمینجا از شما که تلاش خودتون را برای بالا نگه داشتن قیمتها از هیچ کاری دریغ نمیکنید تشکر میکنم فقط طوری بالا ببرید که خرید میلگرد و اهن برای مردم یک رویا و ارزو باشه

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: