نابه سامانی بازارآهن

نابه سامانی بازارآهن
نابه سامانی بازارآهن

نابه سامانی بازارآهن

شنیده شدن شایعاتی پیرامون خروج فولاد از بورس کالا، بازار سهام را دچار تب ‌و لرز کرد اما با روشن شدن فروش دستوری۶۰ هزار تن شمش و همچنین نامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهوری در اعتراض به سیاست وزارت صمت در بازار فولاد، شاخص بورس واکنش نشان داد و با ۳۶ هزار واحد افت مواجه شد تا بیشترین نزول عددی تاریخ با وزنه فولاد ثبت شود.

افشای مفاد دو نامه یعنی نامه دبیر ستاد تنظیم بازار به مدیرعامل فولاد خوزستان برای تحویل ۶۰ هزار تن شمش فولاد به یک شرکت فعال در صنایع پایین‌دستی و همچنین نامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهوری ابعاد تازه‌ای از برنامه‌های احتمالی برخی دستگاه‌های دولتی برای حواله‌ای و رانتی کردن فرآیند توزیع این محصول مهم صنعتی را به نمایش گذاشت. باوجود مخالفت کارشناسان بحث خروج فولاد از رینگ معاملاتی بورس کالا هنوز در جریان است هرچند رایزنی‌ها برای جلوگیری از این تصمیم رانت‌ساز و فسادآفرین، به‌صورت پیدا و پنهان، همچنان ادامه دارد. 

 هنوز نمی‌توان خبر خروج فولاد از بازار شفاف را با صراحت مخابره کرد. حتی اگر نامه‌نگاری‌های پشت پرده جدی باشد. انتشار نامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به نامه رئیس دفتر ریاست جمهوری موید پیگیری خروج فولاد از سازوکارهای بازار سرمایه با دستور شخص رئیس‌جمهوری و رفتن به سمت سیاست‌های فروش حواله‌ای است. اگرچه این تصمیم اعجاب‌آور با هدف کنترل بازار آشفته فولاد گرفته شده اما کارشناسان معتقدند خروج فولاد از بورس نه‌تنها به کنترل بازار کمک نمی‌کند که زمینه‌ساز معاملات پشت‌پرده و توزیع رانت گسترده‌تر خواهد بود.

فروش سهمیه‌ای با قیمت دستوری دقیقا یادآور تصویر فروش حواله‌ای آهن و فولاد در سه دهه گذشته است. شاید قرار است در سال ۹۹ با تولید حداقل ۲۸ تا ۳۰ میلیون تن و مصرف حداکثر ۱۸ میلیون تنی خاطرات دهه ۶۰ در بازار فولاد زنده شود. چیزی که در اذهان نمی‌گنجد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (3)

 • مهدی
  مهدی 1399/05/09 - 14:10 پاسخ

  وضعیت الان خیلی بده ساخت ازتو شهرهای کوچیک ۷۰درصدکاهش دارن،اینجور پیش بره ساخت ساز نابود میشه

 • علی
  علی1399/05/09 - 12:28 پاسخ

  مکانیزم بورس یا حواله برای اقتصاددان معنی خاصی دارد که معمولا در کتب دانشگاهی می‌توان مزایا و محدودیتها آنها را جستجو کرد اما در کشور ما بنظر همه چیز ابزاری است و دولت و مجلس که طبق قانون اساسی باید بدنبال اجرا و ریل‌گذاری پیشرفت ملک و ملت باشند در این گردونه مشغول سعی و خطا هستند. اگر بیشتر از ظرفیت مصرف داخلی تولید داریم الان نباید قیمت محصولات آهنی از قیمت صادراتی آن بالاتر باشد. مسبب این وضعیت اصلا مردم نیستند بلکه مسئولان مملکت از صدر تا ذیل هستند.

 • هوشیار
  هوشیار1399/05/09 - 11:41 پاسخ

  سلام خسته نباشید .شاید خروج فولاد از بازار بورس سالم نگران کننده باشد. ولی الان چی !بازار شفاف بورس؟؟؟ دلالامون جهش ژنتیکی پیداکردند شدن فعال بورس.

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: