ناتمام ماندن اجرای شیوه نامه فولادی

ناتمام ماندن اجرای شیوه نامه فولادی
ناتمام ماندن اجرای شیوه نامه فولادی

آهن پرایس: در حالی که از تاریخ ابلاغ شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد هنوز سه ماه هم نمی گذرد، دو هفته پیش بورس کالا با تعیین قیمت انواع ورق فولادی بر مبنای غیر از فرمول موجود در شیوه نامه دولت اینطور نشان داد که دیگر قصد اجرایی کردن آن را ندارد و وقتی بورسی ها...

آهن پرایس: در حالی که از تاریخ ابلاغ شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد هنوز سه ماه هم نمی گذرد، دو هفته پیش بورس کالا با تعیین قیمت انواع ورق فولادی بر مبنای غیر از فرمول موجود در شیوه نامه دولت اینطور نشان داد که دیگر قصد اجرایی کردن آن را ندارد و وقتی بورسی ها هفته بعد از آن نیز در تعیین قیمت پایه شمش و مقاطع فولادی مجددا به فرمول های پیشنهادی موجود در شیوه نامه فولادی توجهی نکردند، مشخص شد که آخرین مصوبه رسمی دولت در رابطه با قیمت گذاری فولاد از جانب مسئولان بورس کالا به حال خود رها شده است.

پیگیری های صورت گرفته از مسئولان وزارت صمت و اعضای انجمن فولاد نشان دهنده این موضوع بود که بورس برپایه مجوزی که پیش از این از سوی شورای رقابت دریافت کرده است، هیچ توجهی به شیوه نامه در تعیین قیمت انواع محصولات فولادی ندارد و در هر عرضه، قیمت پایه محصولات فولادی را براساس فرمول های متفاوت که هیچگونه شفاف سازی خاصی در رابطه با آنها صورت نگرفته،تعیین می کند.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه نمایید: جو متشنج در بازار ورق فولادی

شیوه نامه فولادی دولت در شرایطی ناتمام مانده است که مجلس شورای اسلای هم طرحی برای زنجیره فولاد ارائه کرده که کلیات آن در صحن علنی مجلس به تصویب رسیده و بررسی جزئیات آن هم در نوبت مطرح شدن در صحن مجلس قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که در این طرح پیشنهادی که از سوی مجلس مطرح شده است از تعیین فرمول قیمتی محصولات فولادی خبری نیست و با توجه به رویه اخیر بورس کالا در رابطه با کنارگذاشتن شیوه نامه فولاد، این سوال مطرح می شود که پس از تبدیل طرح مجلس به قانون، قیمت پایه محصولات فولادی در بورس دقیقا به چه شیوه ای و توسط چه نهادی معین خواهد شد؟

علی جدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سوال به خبرنگاران گفت: در صورتی که طرح پیشنهادی صنایع و معادن مجلس به تصویب نهایی برسد، کارگروهی تحت عنوان کمیته رصد و پایش بازار فولاد تشکیل خواهد شد و در آن کمیته قیمت پایه محصولات فولادی مشخص شده و سپس به بورس پیشنهاد داده می شود.

وی در رابطه با ترکیب پیشنهادی مجلس برای اعضای این کمیته نیز توضیح داد: نمایندگانی از وزارت صمت، وزارت اقتصاد، قوه قضائیه، انجمن فولاد، سازمان بورس ومجلس در این کمیته حضور دارند که ریاست این کمیته بر عهده وزیر صمت است و مقرر شده که قیمت پایه محصولات فولادی را این افراد به بورس کالا پیشنهاد دهند.

وی در ادامه به ناتمام ماندن اجرایی شدن شیوه نامه فولاد اشاره کرد و گفت: شیوه نامه زنجیره فولاد از سوی وزارت صمت پیشنهاد شد و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به تصویب رسید، اما هنگام اجرایی شدن با مشکلاتی مواجه شد و به علت اینکه یک قانون الزام آور نبود، فولادی ها و مسئولان بورس در مقابل اجرای آن مقاومت کردند و شیوه نامه عملا به نتیجه ای نرسید؛ البته باید اشاره کرد که شیوه نامه دولت با طرح مجلس اشتراکات زیادی داشت و فقط در آن کمیته رصد و پایش بازار فولاد پیش بینی نشده بود، اما تمامی اختیارات به وزارت صمت سپرده شده بود.

جدی در ادامه اظهار داشت: درحال حاضر تصمیم گیری در رابطه با قیمت گذاری انواع محصولات فولادی در شورای عالی بورس صورت می پذیرد و عملا خارج از بورس در قیمت گذاری دخالتی صورت نمی گیرد. البته این که بورس کالا با قیمت گذاری صحیح بازار فولاد را هدایت کرده و نرخ ها را متعادل سازد، امری قانونی و منطقی محسوب می شود.

وی در پایان گفت: طرح پیشنهادی مجلس درباره زنجیره فولاد در حال حاضر در نوبت طرح در صحن علنی قرار گرفته است و با مصوب شدن و ابلاغ آن، به طور قطع مشکلات بازار فولاد حل خواهد شد؛ هرچند که فولادی ها به علت منافع واسطه ها و حذف رانت ها با این طرح به شدت مخالف هستند، اما ما پیگیر تصویب نهایی طرح ذکر شده هستیم.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی