نرخ ارز تعیین کننده قیمت فولاد

نرخ ارز تعیین کننده قیمت فولاد
نرخ ارز تعیین کننده قیمت فولاد

به گزارش آهن پرایس در تحلیل بازار فولاد، در حالی طی هفته گذشته قیمت ها در بازار فولاد با افزایش مواجه شد که قیمت ارز در بازار روندی صعودی را در پیش گرفته بود. در این باره سیدرضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اختلاف قیمتی بیت بازار داخلی و صادراتی عنوان کرد: در حال حاضر بین بازار داخلی و صادراتی اختلاف قیمت زیادی وجود دارد و این اغاز روند گرانی قیمت فولاد می باشد. افزایش قیمت ها در بازار ارز موجب شده 

به گزارش آهن پرایس در تحلیل بازار فولاد، در حالی طی هفته گذشته قیمت ها در بازار فولاد با افزایش مواجه شد که قیمت ارز در بازار روندی صعودی را در پیش گرفته بود.

در این باره سیدرضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اختلاف قیمتی بیت بازار داخلی و صادراتی عنوان کرد: در حال حاضر بین بازار داخلی و صادراتی اختلاف قیمت زیادی وجود دارد و این اغاز روند گرانی قیمت فولاد می باشد. افزایش قیمت ها در بازار ارز موجب شده تا بازار فولاد تحت تاثیر قرار گرفته و با افزایش قیمت مواجه گردد.

سید رضا شهرستانی در ادامه اظهار داشت: قیمت فولاد از قیمت ارز جهانی تبعیت می کند. در واقع قیمت این فلز همانند قیمت طلا ابعادی جانی دارد. به همنی دلیل قیمت داخلی آن با قیمت های جهانی تغییر می کند. اگرچه تفاوت های اندکی باهم دارد و این تفاوت از آنجا نشئت می گیرد که طلا با حجم کمتر و ارزش بالاتری در مقایسه با فولاد خریداری می شود؛ در نتیجه به طور معمول در تمام دنیا نرخ ثابتی را داراست.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه خاطر نشان کرد: صنعت فولاد نیازمند هزینه هایی همچون حمل و نقل می باشد که این امر می تواند بر روند قیمت گذاری جهانی و واردات و صادرات آن تاثیر گذار باشد.

شهرستانی در ادامه با اشاره به تاثیر گذاری نرخ ارز بر بازار فولاد، گفت: اگر دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت فولاد از جمله قیمت مواد اولیه و تعرفه ها ثابت باقی بماند و تنها قیمت ارز افزایش یابد، این مسئله نیز به نوبه خود می تواند موجب نوسان در بازار فولاد شود.

با توجه به رکود موجود در صنعت ساختمان، همزمان با افزایش نرخ ارز طی هفته ‌های اخیر، قیمت انواع مقاطع فولادی صعودی شده است و در حال حاضر هر شاخه تیرآهن سایز ۱۲ که در اوایل دی ماه ۳۷۵ هزار تومان قیمت داشت، ۳۹۴ هزار تومان خرید و فروش می شود. قیمت هر شاخه تیرآهن سایز ۱۶ هم از حدود ۵۰۰ هزار تومان به ۵۲۲ هزار تومان افزایش یافته است. این گزارش حاکی از افزایش قیمت میلگرد طی روزهای اخیر می باشدکه قیمت این مقطع فولادی حدود ۳ درصد افزایش یافته است و در حال حاضر هر کیلو میلگرد سایز ۱۰ در بازار تهران حدود ۲۳۳۰ تومان قیمت دارد. این رقم ماه پیش ۲۲۰۰ تومان بوده است.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: